12.04.2018, 09:53

Google zastavil kampaň Reportérů bez hranic o svobodě projevu - byla proti pravidlům

Švédská pobočka Reportérů bez hranic ve spolupráci s agenturou Åkestam Holst vytvořila kampaň na podporu svobody projevu, v níž změnila billboardy ve službě Google Street View, které tak na chvíli obsahovaly citáty kritické vůči světovým vůdcům.

Google zastavil kampaň Reportérů bez hranic o svobodě projevu - byla proti pravidlům
Zdroj: Reporters Without Borders

V některých případech pocházejí komentáře od novinářů, kteří byli uvězněni, nebo dokonce popraveni kvůli své práci. Na jiných, jakým byl na příklad pozměněný billboard na Times Square, je kontext poněkud méně závažný (citovaná novinářka byla za svůj komentář na Twitteru zablokována prezidentem Trumpem).

Zdroj: Reporters Without Borders

Reakce Googlu se dala očekávat, kampaň porušovala zásady Google Maps: "Příspěvky musí být založeny na reálných zkušenostech a informacích," říká Google ve svých pravidlech Photo Maps. "Záměrně padělaný obsah, zkopírované nebo ukradené fotky, recenze mimo téma, urážlivý jazyk, osobní útoky a zbytečný nebo nesprávný obsah jsou v rozporu s našimi zásadami," uvádí Google.

Zdroj: Reporters Without Borders

"Zdá se nám ironické, že kampaň o svobodném projevu byla umlčena tak rychle. A teď jsme obdrželi oficiální potvrzení, že kampaň byla zrušena, protože porušuje zásady Google Maps. Tak to s cenzurou bývá, sama sebe nenazývá cenzurou, nebo dokonce ani není zamýšlena jako cenzura. Důsledky však zůstávají stejné, důležité hlasy svobody projevu byly umlčeny na místech, kde jsou nejvíce potřeba. Doufali jsme, že by poselství o svobodě projevu mohlo být ve virtuálním světě oživeno - nedotknutelné represivními a cenzorskými režimy," uvádí Reportéři bez hranic na svých stránkách. Na kampaň upozornil web Adweek.com, na video se můžete podívat zde:

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.