14.07.2015, 18:46

Chceš uctít památku Václava Havla? Zaplať!

Příští rok si připomeneme nedožité osmdesáté narozeniny Václava Havla. Z jeho jména se stala komodita. Cena: 30.000,- Kč včetně DPH.

Chceš uctít památku Václava Havla? Zaplať!

Jako z pera proslulého autora absurdních dramat vypadá situace rok před výročím jeho narození: lidé z Česka i celého světa chtějí uctít památku muže, kterého si vážili a který nadále zůstává symbolem svobody – a sotva tak učiní, začnou jim chodit faktury.

 

Podle informací Lidových Novin si totiž správce osobnostních práv Václava  Havla, což je Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, za využití jeho jména účtuje 30.000 korun. Musela tak zaplatit nejen města, ve kterých se instalovaly lavičky, věnované Havlovi, z ateliéru Bořka Šípka (ty stály 270.000 Kč). Poplatek ve výši 1.000 EUR má také zaplatit izraelské město Haifa, které pojmenovalo po Václavu Havlovi jedno ze svých náměstí.

 

Foto: mzv.cz, Arthur Polzer

 

"Korespondovali jsme s paní Havlovou a já od ní získal souhlas," říká Ivo Schwarz, velvyslanec České republiky v Izraeli. "Bral jsem to jako výraz nadstandardních vztahů a vyzdvižení důležitosti osobnosti Václava Havla - podobně jako ocenění Tomáše Garrigue Masaryka, který tady má náměstí nebo ulici v každém větším městě." S blížícím se 80. výročím Havlova narození lze navíc podle Ivo Schwarze očekávat další aktivity k Havlově poctě, proto vyzval ministerstvo zahraničí, aby ve spolupráci s nadací Vize 97 tyto otázky systematicky řešilo. Přitom problém není přímo v samotných financích: "Chápu, že nadace musí z něčeho žít," uvádí Schwarz. "Překvapila mě ale ta ceníková cena. Kdyby dopis zněl: dovolujeme si vás požádat o dotaci nadace Vize 97, vybralo by se v Izraeli možná daleko více peněz, bylo by to noblesnější a forma žádosti by se k Václavu Havlovi určitě více hodila." Ještě, že o tom v Haifě do této chvíle nevědí. Protože chtít po někom peníze zato, že vzdává úctu člověku, který už není mezi námi, ale na něhož se vztahuje hodně krkolomný autorskoprávní konstrukt, není košer – je to chucpe. Izrael má Havla rád, stejně jako má rád Masaryka, po kterém se jmenují ulice snad v každém větším městě. Na rozdíl od Havla ale po nich nikdo peníze za uctění jeho památky nechce.  

 

Foto: mzv.cz, Arthur Polzer

 

Samozřejmě, nadace musejí z něčeho žít. „Za užití jména si můžete nechat zaplatit, protože je to vlastně forma reklamy,“ řekl Lidovým novinám právník Jan Diblík. Aplikace osobnostních práv na jména zemřelých je ale v tomto případě nesmírně problematická a naráží na etické otázky. „V Česku to není nic nestandardního,“ říká Ivan Bartoš, šéf mediálního odboru Pirátské strany. „Když může někdo vydělávat na sedmdesát let mrtvých spisovatelích, proč by někdo jiný nemohl vydělávat na necelých pět let mrtvém prezidentovi?“ Je také zajímavé, že například Letiště Václava Havla nemuselo zaplatit za jméno ani korunu – spekulace o tom, že to může mít souvislost s tím, že pro Dagmar Havlovou dodnes jezdí letištní superb, má k dispozici VIP salónek se servisem a do letadla vždy nastupuje poslední, by byla – slovy jiného prezidenta – určitě zcela prázdná a falešná.

 

Foto: Profimedia

 

Nápad na zpoplatnění poct Václavu Havlovi vznikl v Nadaci Vize 97. Co se událostí v Haifě týče, informace se ke správcům osobnostních práv dostala až z médií, tvrdí ředitel nadace Vangelis Zingopis. Podle vyjádření Ivo Schwarze ovšem o celé aktivitě Dagmar Havlová věděla a souhlas udělila – faktura přišla až poté. Lidové noviny uvedly, že izraelské akce vygradovat 28. říjnem, nakdy mají být pozváni čelní političtí představitelé Česka, bývalí velvyslanci i Dagmar Havlová. „Velvyslanectví ale s plánováním pro tuto chvíli přestalo. Nechce izraelské straně něco slibovat, než se nadace domluví s ministerstvem,“ píšou Lidové Noviny. „Schwarz chce mít jistotu, že nepřijde stejný dopis jako po přejmenování náměstí v Haifě. Počká na výsledek schůzky na ministerstvu.“ Chápu. Předávat při vzpomínkových akcích faktury, to by se nechtělo nikomu.

 

 


JAK REAGOVAL ČESKÝ INTERNET? SARKASMEM, JAKO VŽDY


 

 

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.