06.07.2016, 10:37

HIV v pomerančích a zdraví nebezpečné hoaxy

HIV v pomerančích a zdraví nebezpečné hoaxy

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz.

 

Svět poplašných, šokujících, konspiračních zpráv je neuvěřitelně rozbujelý. Není oblasti lidského života, ve které bychom nenalezli alespoň pár s železnou pravidelností kolujících nesmyslů a nevyvratitelných fám. Bohužel, ty už nemusejí být tak neškodné jako hoaxy z jiných oblastí, které vás mohou připravit maximálně o peníze, počítačová data, pár přátel na Facebooku anebo o pověst rozumného člověka. A tak ani vytěžování zdravotnických témat samozřejmě není výjimkou.

Zdraví člověka totiž ohrožuje ledacos. Mikrovlnná trouba, všeliké tajné záření na ovládaní myslí, podvody farmaceutického průmyslu, recyklované mléko, očkování anebo zákeřně geneticky modifikované potraviny. Zdraví se týká i oblíbená teorie o chemtrails, která tvrdí, že to, co za sebou zanechávají letadla na obloze, nejsou stopy kondenzačních par, nýbrž chemické postřiky. Toto údajné „práškování“ má za cíl různé nepěkné věci – od manipulace s počasím, přes šíření chemtrailsové chřipky až třeba po sterilizaci obyvatel. Objevují se i zaručené recepty, jak se takovému postřiku bránit – jedním z nich je takzvané octování, což není nic jiného, než oblévání svého domu octem.

 

Kolikrát tato fotka coby důkaz "chemtrailsovacích letadel" obletěla internet? (Zdroj: Wikipedia)

 

Tomu všemu se dnes ale věnovat nebudeme.

Jak vidno, vždy je tak důvod ke strachu. Tak třeba loni varovaly tamtamy internetu před pomeranči z Libye, zákeřně naočkovanými HIV pozitivní krví, jejichž zásilku měli odhalit hrdinní chorvatští celníci. Fotografie ze zásahu se staly hojně sdílenými.

 

Pozor na ně - pomeranče s krví nakaženou HIV!

 

Jen málokoho ze sdílečů ale zajímal mnohokrát opakovaný fakt, že i kdyby to skutečně krev byla, takovým pomerančem se prostě nakazit nedá, už třeba jen proto, že virus HIV nepřežívá mimo lidské tělo.

Nakonec nešlo o nic jiného než o variaci jiného hoaxu, který z rozšiřování HIV obviňoval banány nebo kečup.

 

 

Faktem je, že když nějaký čas nebudete kupovat pomeranče, budete si chránit hlavu alobalovou čepičkou v obraně před všudypřítomným zákeřným zářením anebo si tu a tam polijetete dům octem, žádnou skutečnou škodu na svém zdraví asi nenapácháte. Jenže co se zdravotních hoaxů týká, nemusí to být vždycky jen taková nevinná legrace.

Někdy totiž může jít i o život.

Vezměte si třeba takové antivakcinační hnutí. S nevyvratitelnou pravidelností se v myslích konspirátorů a alternativců propojuje vakcína MMR (tedy očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) se vznikem autismu. Odpůrci očkování zhusta obviňují farmaceutické firmy a lékaře z manipulací, lží a zatajování důležitých informací.

Zajímavé ale je, že právě na počátku tohoto hnutí sice stojí lež, nicméně lež ze strany odpůrců očkování. Prokázalo se totiž, že výzkumníci zmanipulovali výsledky právě tak, aby vznikl dojem o souvislosti mezi MMR a autismem. A od té doby – jak už to tak bývá - si teorie žije svým vlastním životem a objevuje se zas a znovu. A to přestože žádný z dalších relevantních výzkumů tuto teorii nepotvrdil. Bohužel se tak dá předpokládat, že pokud by se antivakcinační hnutí skutečně výrazně rozšířilo, mohly by se rozšířit i nemoci, které jsme měli za dávno vymýcené.

 

Bez nacistů to nikdy není ono. 

 

Pěknou paseku na svém zdraví ale napáchat můžete, vezmete-li vážně některé z dalších blábolů, jimiž je internet zaplevelený. Tak třeba proti infarktu údajně pomáhá koktejl z alkoholu, kajenského pepře a chilli, označovaný za tinkturu Dr. Schultze. Na mnoha českých i zahraničních webech je tato pekelná kombinace doporučována jako prostředek, který „dokáže odvrátit probíhající srdeční infarkt doslova během pár vteřin“ a to tím, že mocně stimuluje tlukot srdce a tím lépe rozvádí krev do těla.

Smutným svědectvím o současném amatérismu a zmatení pojmů je, že tuto „tinkturu“ doporučuje na svém webu i člověk, který sám sebe označuje za léčitele. Tento pán, vybavený „vysokou školou života“, v patičce článku tvrdí, že „nepochybuje o slovech doktora Schulze. V každém případě věřím, že nemůžeme tímto způsobem nic pokazit.“

Což je sice pěkné, nicméně je třeba konstatovat, že to poslední, co srdce postižené akutním infarktem potřebuje, je právě to, aby mu někdo zrychloval tlukot. Jediná správná cesta je samozřejmě okamžité přivolání lékařské pomoci.

Jak se tedy vyznat ve spleti rádoby zdravotnických rad, varováních a doporučeních?

Odpověď je až triviálně jednoduchá. Máte-li problém se zdravím, zajděte za lékařem. Ne za léčitelem, ne na alternativní web, ale obraťte se na odborníka. To nejhorší, co můžete udělat, je brát vážně rady, které jsou na obrázcích kolujících Facebookem. Drtivá většina z nich jsou prostě nesmysly. Brát je vážně, je spolehlivá cesta ke zkrácení života. 

A pokud byste byli náhodou v pokušení vyhýbat se pomerančům s infikovaným virem HIV, stačí si prostě dát minutu práci a zadat do vyhledávače "HIV přenos". Snadno zjistíte, že se z vás někdo snaží dělat hlupáka. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.