15.02.2017, 09:35

Nejbizarnější internetový podvod: Nigerijský astronaut se ztratil ve vesmíru, potřebuje 3 miliony dolarů. Prosím, pomozte mu!

Nigerijské emaily mohou nabývat nejbizarnějších podob.

Nejbizarnější internetový podvod: Nigerijský astronaut se ztratil ve vesmíru, potřebuje 3 miliony dolarů. Prosím, pomozte mu!
Zdroj: Ilustrační foto. Zdroj: International Space Station Imagery - NASA/Sergei Krikalev

Každý, kdo má emailovou schránku už někdy zažil, že se na něj obrátil nějaký starostlivý advokát, který zjistil, že jeho zesnulý klient – bohatý nigerijský podnikatel má shodou okolností stejné příjmení jako vy a může na vás proto převést celý milionový majetek, který jinak zanechal bez dědiců, případně se ozve krásná mladá dívka, dcera popraveného nigerijského generála, která má pohádkové jmění a potřebuje pomoc zrovna od vás. A dobře zaplatí. Klasický podvod tzv. nigerijské dopisy se postupně transformoval do podoby emailů a zpráv na Facebooku. Podstata zůstává, historka se mění. Podvodníci už někdy před rokem ale přišli s novým příběhem, který prostě musí dojmout každého. Jako jeden z prvních na něj upozornil boingboing.net

Vězte tedy, že Dr. Bakare Tunde, bratranec nigerijského astronauta Abachy Tunde, který byl v roce 1979 vůbec prvním Afričanem ve vesmíru, má problém. Astronaut, o kterém jste pravděpodobně nikdy nic neslyšeli, byl také jeden z účastníků mise na tajné sovětské vesmírné základně Salyut 8T v roce 1989. Po rozpadu Sovětského svazu byli ostatní astronauti převezeni na Zemi, zatímco ubohý Nigerijec zůstal ve vesmíru. I přesto, že situaci bere s humorem, už by se chtěl vrátit domů.

Abacha Tunde si ty roky ve vesmíru přišel na pěkné peníze. Jeho celková výplata včetně úroků se za tu dobu totiž vyšplhala ke 30 milionům dolarů, které jsou uloženy v jednom z peněžních ústavů v nigerijském Lagosu. Za tyto peníze by bylo pro zapomenutého kosmonauta možné objednat u Rusů zpáteční let. „Má to ale jeden problém, k uvolnění těch peněz potřebujeme 3 miliony dolarů. Vzhledem k tomu, že my jsme státní zaměstnanci, podobné machinace nám neprojdou. Takže potřebujeme vás, nabízíme za to 20 procent podíl z převáděné částky,“ může se dozvědět šťastlivec, který email obdrží. Dává to smysl, ne?

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.