18.05.2017, 15:29

Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech

Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech.

Heureka stratila nezávislosť – vyhlásil tento rok o internetovom porovnávači cien marketingový riaditeľ najväčšieho československého e-shopu Karol Kučera. Dôvodom bolo odkúpenie Heureky spoločnosťou Rockaway, ktorá vlastní niekoľko e-shopov a zároveň kupovala najväčšieho konkurenta Alzy – e-predajňu Mall. Pri e-shopoch a porovnávači cien vlastnených jednou firmou hrozil konflikt záujmov. Alza z Heureky odišla, založila stránku bezheureky.sk a vyzývala ostatných, aby ju nasledovali. Súd nariadil stránku stiahnuť. No Alza sa rozhodla s podporou ďalších 24 e-shopov pokračovať. „Pre- šli sme na doménu bezheureky.com,“ oznámil HN Karol Kučera.
Zdroj: alza.cz

Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou zájemci nakoupit bitcoiny za koruny či eura a naopak. Alza to uvedla v tiskové zprávě. Míst, které akceptují platbu v bitcoinech, jsou v Česku podle webu coinmap.org téměř dvě stovky.

"Zavedením obchodování v bitcoinech jdeme vstříc rostoucí oblibě této formy placení a potenciálu nové technologie. Praha je již dnes jedním z nejdůležitějších středisek bitcoinu v Evropě," uvedl vedoucí oddělení internetového marketingu Alza.cz Jan Sadílek.

Alza uvádí, že nový způsob platby zavádí na základě četných žádostí zákazníků. Obchod také připravuje akceptaci i dalších měn jako jsou například Litecoin nebo Ethereum.

Počet firem ve kterých lze v Česku platit bitcoiny se v Česku zvyšuje jen pomalu. Podle webu coinmap.org je tak kybernetickou měnou možné zaplatit např. v Mateřské školce Fíček v Hostivicích, na Veterinární klinice Parník na Praze 9 či v e-shopu gourmetkava.cz.

Obchodů a e-shopů, které platby v bitcoinech umožňují, je stále poskrovnu. "Euronics o zavedení plateb bitcoiny v dohledné době neuvažuje. Jsme ale nakloněni novým možnostem," uvedla například mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají ti, kdo se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.

Digitální měna bitcoin v posledních dnech vystoupala na nové rekordy. Dnes kurz vystoupal na 1786 dolarů. Od počátku letošního roku již bitcoin posílil o téměř 80 procent.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.