10.08.2017, 12:06

Mezi 35 zatykači vystavenými Tureckem figuruje i devět novinářů

Turecko dnes vydalo 35 zatykačů, mimo jiné i na devět novinářů, napsala agentura Reuters. Zatykače podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat. Agentura dále uvedla, že zátah míří na mediální část Gülenovy sítě.

Mezi 35 zatykači vystavenými Tureckem figuruje i devět novinářů
Zdroj: wikipedia

Podezřelí - mezi nimiž figuruje i Burak Ekidži, šéfredaktor opozičního deníku Birgün - byli obviněni z "členství v ozbrojené teroristické organizaci", uvedla agentura Anadolu. Policie podle ní zasahuje na domovských adresách obviněných.

Podezřelí podle tureckých úřadů používali aplikaci ByLock, pomocí které údajně komunikují stoupeni Fethullaha Gülena, jehož Ankara označuje za strůjce loňského nezdařeného puče. Podle Gülena ale státní převrat zosnovali lidé z okolí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a sloužit měl jako záminka k upevnění prezidentovy moci v zemi.

Pro údajné napojení na loňský puč přišlo o práci zhruba 150.000 zaměstnanců státního i soukromého sektoru; přes 50.000 lidí bylo zadrženo.

Erdoganův režim po puči zarazil činnost zhruba 150 médií a kolem 160 novinářů bylo uvězněno, uvedla turecká novinářská asociace.

Vláda se hájí, že vhledem k vážnosti hrozeb, jimž čelí, se jedná o nezbytná opatření.

Zvláštní opatření turecké vlády, zejména ta zaměřená na novináře, znepokojují skupiny zabývající se lidskými právy a některé ze západních spojenců Turecka - obávají se, že vláda puče užívá jako záminku k potlačení opozice.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.