11.08.2017, 09:14

Česká televize připravuje dokureality Dovolená v éře páry

Průmyslová revoluce na vlastní kůži.

Česká televize připravuje dokureality Dovolená v éře páry
Zdroj: Česká televize

"Život dělníka na přelomu 19. a 20. století a realistický vhled do fungování společnosti, možností uplatnění, trávení volného času a do celkového dopadu průmyslové revoluce na běžného občana tehdejší doby.To vše nabídne pokračování úspěšného formátu vzdělávací dokureality Dovolená ve starých časech, kterou právě natáčí Česká televize v Žamberku," uvedla Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize. 

„Dovolená ve starých časech je původním formátem České televize, volně inspirovaným zahraničními vzory, například Living history televize BBC. Princip spočívá v zasazení současníků do reality života přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nabízíme divákům historii zábavnou formou. Příběh ale plně odpovídá dobovým reáliím a všechny akce, které soutěžící zažijí, mají historický podklad. Pracujeme i se skutečnými novinami, články i fotografiemi tehdejší doby. Pořad bude rovněž doprovázet komentář, který historické souvislosti ukotví,“ vysvětluje kreativní producentka Lenka Poláková, v jejíž tvůrčí producentské skupině Dovolená v éře páry vzniká.

První řada projektu získala před dvěma lety stříbro na mezinárodní soutěži Eurovision Creative Forum v Berlíně. Druhé řady se režijně opět ujala Zora Cejnková, která je zároveň autorkou námětu i scénáře. V současné době za sebou tvůrci mají dva týdny intenzivního natáčení v žambemérském Muzeu starých strojů a technologií. „V muzeu je vše, co bylo potřeba. Stará fabrika z poloviny devatenáctého století a lidé, kteří dovedou staré stroje oživit. Pro účely natáčení jsme stvořili Strojírnu Kohoutek, kde jsou dvě plně funkční dobové dílny poháněné parní lokomobilou, do areálu přijíždí parní vlak, je tam dělnická ubytovna i hospoda U Bondyho,“ říká Zora Cejnková a dodává: „Divák prožije dobrodružství průmyslové revoluce, kdy rytmus života s trochou nadsázky určovalo zahoukání parního stroje. V Dovolené v éře páry se pomyslně klaníme i před umem tehdejších inženýrů, vynálezců a před jejich stroji.“ Aktéry dva měsíce trvajícího projektu jsou tři pětičlenné týmy o deseti mužích a pěti ženách, ve věku od patnácti do třiašedesáti let. Během natáčení se například zapojí do boje za vyšší mzdu, zakusí česko-německé národnostní napětí, boj za jazyková práva, četnický zákrok nebo policejní vyšetřování politických deliktů i skutečného detektivního případu.

Jako odborný poradce je tvůrcům k dispozici historik Vratislav Doubek, který dohlíží i na věrohodnost exteriérů a přesnost scénářů. „V průběhu natáčení se vynořují detaily, které i historika zaskočí, například jestli v polovině 19. století točili pivo s pěnou. Pokoušel jsem se volat do několika muzeí piva a pivovarů, ale kupodivu mi nikdo nebyl schopen odpovědět,“ popisuje Vratislav Doubek.

Dovolená v éře páry se odehrává v Muzeu starých strojů a technologií v Žamberku. Počátek druhé řady je zasazen do roku 1866, kdy se u Hradce Králové strhla největší bitva, která byla svedena na našem území.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.