15.08.2017, 15:48

Televizní seriál Život a doba soudce A.K. pokračuje druhou řadou od 28. srpna

Na obrazovku České televize se druhou řadou od pondělí 28. srpna vrátí seriál Život a doba soudce A.K. s Davidem Švehlíkem v hlavní roli. Na 13 nových dílech se podíleli režiséři Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček a Petr Marek. Adam Klos na rozdíl od první série nebude soudcem trestního práva u Městského soudu v Praze, ale místo rodinných sporů řeší nejzávažnější trestné činy a problematické trestní kauzy. Novináře o tom dnes informovali tvůrci seriálu.

Televizní seriál Život a doba soudce A.K. pokračuje druhou řadou od 28. srpna

"Takový pořad nemůžete mít doma jako kulisu. Proto jsem překvapený, že jsme v první sérii měli pravidelně tři čtvrtě milionu diváků na seriál, který není dynamický ani akční, ale je hloubavý. Zjištění, že i hloubavý formát v dnešní rozblikané době může v televizi uspět, pro mě bylo motivací, abych usiloval o druhou řadu," řekl ČTK režisér Sedláček.

Tvůrci druhé řady seriálu se inspirovali ve většině případů skutečnými zločiny, které často ve své době vzbuzovaly velký zájem veřejnosti. "Jde o podobnost základního motivu. Naše případy jsou fabulované fikce, ale postupy a rozhodnutí soudu by měly odrážet realitu," uvedl kreativní producent Jan Lekeš.

V každé epizodě se nejdříve divák dozví, co se skutečně v daném případu stalo. Má pak možnost sledovat, jak je u následného soudu vše relativizováno a zamlžováno. "Divák je vlastně chytřejší a informovanější než soudce a myslím, že se tak může lépe ztotožňovat s dilematem rozhodování," podotkl režisér Sláma.

Podle dalšího z režisérů Špačka seriál ukazuje, jak obtížné je hledat pravdu a jak důležité je nad vším pochybovat. Na jedné straně v příbězích stojí státní zástupce rozebírající s policisty důkazy, návrh trestu či slabá místa obhajoby. Na druhé straně právníci s obžalovaným rekapitulují vlastní strategii a hledají trhliny v obžalobě.

"Jsem občanka, která si přeje, aby bylo právo slepé, a to má v praxi symbolizovat rovnost práva bez ohledu na společenské zařazení žalobce i žalovaného," konstatovala Daniela Kolářová, která v seriálu ztvárnila matku soudce Adama Klose. "Nezávislé soudy mají na zemi zastupovat mravní kodex společnosti proti nemravnému chování či jednání lidí. Je to velmi prestižní a zároveň nesmírně zodpovědná profese," dodala.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.