17.08.2017, 11:20

Sportovní komentátor Robert Záruba oslaví padesátiny

Komentátor Robert Záruba, který se narodil 18. srpna 1967, patří k nejvýraznějším osobnostem české sportovní žurnalistky. Jeho hlavní specialitou je hokej, jehož současná podoba v České televizi je právě výsledkem Zárubova snažení. V 90. letech stál za vznikem magazínu Buly, sám komentoval přes tisíc zápasů, ligových i na mezinárodní scéně, Fanoušci si dodnes vybavují zvolání "Přepište dějiny!", kterým doprovodil české vítězství na olympiádě v Naganu.

ČTK/Šálek Václav

Komentátorem chtěl být Záruba odmala, existuje prý i nahrávka čtyřletého hošíka, který komentoval zápasy kostiček. V tehdejší Čs. televizi začínal jako brigádník ve sportovní redakci v roce 1984, po maturitě zamířil na žurnalistickou fakultu, kterou dokončil krátce před pádem komunistickému režimu. Díky tomu se Zárubovi otevřela cesta ke komentování, zprvu sice jen na kanálu OK3, právě na něm se ale vysílaly zápasy zámořské NHL a mladý novinář tak mohl poznat, jak pojímají hokej jinde.

Přes určitou setrvačnost, která na Kavčích horách panovala, se Zárubovi postupně podařilo prosadit v České televizi novou podobu komentování hokeje. "Moje úvaha byla jednoduchá: když baví živější komentování lidi v Kanadě a Americe, bude je to bavit i tady," vzpomínal Záruba na dobu, kdy do televize přivedl první hokejové odborníky jako spolukomentátory a kdy přišel s nápadem doprovázet vysílání zápasů například krátkými výlety do historie nebo rozhovory s hráči.

Současný šéfkomentátor České televize proslul také svými encyklopedickými znalostmi a pečlivě vedenou kartotékou. Jeho kolegové pak v nadsázce říkají, že zatímco oni pracují, aby žili, Robert žije proto, aby pracoval. Kromě působení v ČT, kterou opustil jen krátce na přelomu století, také učí na žurnalistice. Dříve byl Záruba ženatý s moderátorkou Světlanou Witowskou, s níž má syna Viktora, dnes žije s novinářkou Norou Fridrichovou, matkou jeho dcer Diany a Mariany.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.