14.09.2017, 14:03

Český rozhlas v neděli uvede po sedmdesáti letech živě vysílanou rozhlasovou hru. Završí tak léto s Sherlockem

Český rozhlas Dvojka odvysílá v neděli 17. září od 20.00 hodin v přímém přenosu rozhlasovou hru Arthura Conana Doyla „Sherlock Holmes ve státních službách“. Živě vysílaná hra se vrací poprvé od roku 1948 a symbolicky tak uzavře velký letní projekt „Léto s Sherlockem“.

Český rozhlas v neděli uvede po sedmdesáti letech živě vysílanou rozhlasovou hru. Završí tak léto s Sherlockem

„Na tento nápad nás přivedl fakt, že se v posledních letech v některých skandinávských rozhlasech, ale i jinde v Evropě k této metodě vrátili, samozřejmě jako k experimentu. Živě vysílat dramatický tvar, to ještě zdůrazňuje kouzlo a krásu rozhlasu – kdy nás pouhý zvuk přenese teď a tady do jiného prostoru, času, příběhu. A přitom se to někde zároveň děje ve skutečnosti,“ říká šéfredaktor Českého rozhlasu Dvojka Martin Groman.

Základem inscenace se stala povídka „Bruce-Partingtonovy dokumenty“, která vyšla nejdříve časopisecky v roce 1908 a Arthur Conan Doyle ji posléze zařadil do knihy „Poslední poklona Sherlocka Holmese“, kterou připravil k vydání během první světové války v roce 1917. Mezi lety 1965 a 1988 byla několikrát adaptována pro televizi a film, rozhlasové zpracování se nikdy neuskutečnilo, upřesnil pozadí inscenace Jakub Hritz z Rozhlasu.

„Kritéria pro výběr povídky byla jasná. Najít dosud nerealizovaný příběh s dostatkem příležitostí ke zvukovému vyprávění a volba padla na povídku „Bruce-Partingtonovy dokumenty“. Je až s podivem, že dosud ušla zájmu rozhlasových tvůrců,“ říká autor dramatizace Martin Velíšek.

„Rozhlasovou hru „Sherlock Holmes ve státních službách“ odvysílá Český rozhlas Dvojka živě ze Studia 2 v neděli 17. září od 20.00 hodin a kromě klasického rozhlasového přenosu ji nabídne také prostřednictvím streamu na Facebooku a YouTube,“ dodává Jakub Hritz.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.