11.10.2017, 09:53

Ve volebním spotu Bloku proti islamizaci shazují falešní muslimové seniorku. ČT podala trestní oznámení

Česká televize musí před volbami podle zákona vysílat spoty všech kandidujících stran a hnutí. Video Bloku proti islamizaci, v němž vystupují falešní muslimové, však vyvolalo její pobouření. Veřejnoprávní televize proto žádala politické uskupení o jiný materiál k odvysílání. To ale její žádosti nevyhovělo, a tak veřejnoprávní médium podalo trestní oznámení i podnět k řešení Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ve volebním spotu Bloku proti islamizaci shazují falešní muslimové seniorku. ČT podala trestní oznámení
Zdroj: YouTube

Jde o video, kterým se Blok proti islamizaci „snaží upozornit na fakt, že stát má k dispozici jenom jednu hromadu peněz, jen jeden rozpočet“. Podle jeho členů je na voličích, zda-li budou podporovat „nelegální imigranty, často islamisty, nebo naše vlastní seniory“.

Podkopnou nohy a běží pryč

V překladu je jejich spot ale o tom, že se skupina lidí převlečených za muslimy hromadně rozeběhne směrem ke seniorce opírající se o chodítko a podkopne jí nohy. Ona pak leží na zemi, zatímco lidé zahalení v šátcích utíkají k ceduli s nápisem „výdej sociálních dávek“.

Komentář hnutí, jehož asi nejvýraznější členkou je Jana Volfová, bývalá poslankyně za ČSSD, říká: „Dvacátého a jednadvacatého října si budete moci vybrat, zda dát peníze našim dětem a seniorům, nebo muslimům a Afričanům“.

Veřejnoprávnímu médiu se materiál dodaný hnutím Blok proti islamizaci nepozdával, proto Česká televize vybídla politický subjekt k tomu, aby poskytli jiné video.
Problematické video podsouvající xenofobní postoj vůči migrantům bylo odvysíláno na její obrazovce proti její vůli. A to společně se spoty dalších kandidujících subjektů před sněmovními volbami.

Trestní oznámení

Hnutí ale jiný materiál neposkytlo. „V případě volebního spotu hnutí Blok proti islamizaci Česká televize v rámci svých zákonných možností vyzvala k dodání náhradního pořadu a podala trestní oznámení,“ komentovala pro server Lidovky.cz záležitost mluvčí České televize Karolína Blinková.
Česká televize navíc upozornila na možné porušení zákona i Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Vyjádření jejího předsedy redakce zjišťuje.

„Odpovědnost za obsah pořadů odvysílaných ve vyhrazeném bezplatně poskytnutém vysílacím čase v České televizi mají kandidující subjekty,“ dodala mluvčí. Citovala z takzvaných „procedurálních a technických podmínek“ pro vysílání předvolebních spotů. Reakci samotného hnutí redakce zjišťuje.

Autorkou textu je Šárka Kabátová, původně vyšel na webu Lidovky.cz.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.