17.10.2017, 10:04

Redaktorka Guardianu si nechala vyžádat všechna osobní data od Tinderu. Dostala osmi set stránkový dokument

Množství citlivých informací vyvolalo obavy o bezpečnosti osobních dat na internetu. 

Redaktorka Guardianu si nechala vyžádat všechna osobní data od Tinderu. Dostala osmi set stránkový dokument
Zdroj: Flickr

Redkatorka britského deníku The Guardian, Judith Duportail si od provozovatele aplikace Tinder nechala vyžádat všechna data, která o ní populární seznamovací platforma během jejího používání nasbírala. Podobnou žádost může firmám, které osobní informace o svých uživatelích a zákaznících ukláda, odeslat podle platných evropských zákonů každý občan Evropské unie.  

Judith Duportail obdržela od Tinderu dokument o osmi stech stránkách, který obsahoval řadu detailů o jejím osobním životě a chováním na internetu obecně. Dá se tedy předpokládat, že podobné objemy dat vlastní Tinder také o dalších 50 milionech lidí, kteří seznamovací aplikaci používají. Protože je Tinder úzce provázán s Facebookem, od kterého čerpá informace například o přátelích, zájmech nebo zaměstnání, obsahoval dokument také informace o aktivitě právě na Facebooku a Instagramu, který největší sociální síť světa taktéž provozuje.  

"Takovým objemem dat jsem zděšen, ale vůbec ne překvapen," uvádí Olivier Kayes, který se na Washingtonské univerzitě sběrem dat na internetu zabývá. Upozorňuje také na fakt, že Facebook by byl schopen odeslat každému uživateli podobný dokument o tisících stranách. Nějaké osobní informace navíc obsahuje každá aplikace nebo služba, kterou běžně používáme.  

Vedle výčtu nejrůznějších konverzací, které aplikace archivuje, je aplikace schopná identifikovat místa, kde její uživatelé pobývají, jaké májí zájmy, co rádi jí nebo kde pracují. A vzhledem k tomu, že se jedná o seznamku, bývají zprávy v ní často velmi citlivé. Tinder navíc ve svých podmínkách jasně uvádí, že získaná data mohou být použita pro cílení reklamy.  

Poskytování takto citlivých dat společnostem třetích stran ovšem vyvolává obavy. Osobní informace mohou být totiž nejen zneužity konkrétní společností, ale díky možným bezpečnostním mezerám existuje riziko odcizení dat, která jsou díky množství soukromých informací velmi cenná. To je také důvod proč Tinder ve svých podmínkách mimo jiné přiznává, že bezpečnost osobních dat zkrátka zaručit nemůže.  

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.