23.10.2017, 08:49

Bloomberg: Facebook a Google nejsou ve skandálu ovlivňování amerických voleb nevinně. Cílení reklam napomáhají

Za miliony dolarů pomáhaly společnosti s cílením nenávistných reklam.

Bloomberg: Facebook a Google nejsou ve skandálu ovlivňování amerických voleb nevinně. Cílení reklam napomáhají
Zdroj: Gage Skidmore

Podle amerických úřadů je zjevné, že k ovlivňování loňských prezidentských voleb docházelo nejen ze strany ruských tajných služeb. Mělo jít především o zobrazování politických reklam prostřednictvím Facebooku a Googlu v takzvaných "swing states", tedy amerických státech, ve kterých není vítězství republikánů nebo demokratů dopředu jisté. Právě těchto několik států volby v zemi obvykle rozhodne.

Těsně před volbami se uživatelům Facebooku ve státech jako Nevada nebo Severní Karolina objevovaly na Facebooku reklamy zobrazující Francii a Německo pod nadvládou islámského práva šaría. Školáci zde trénovali jako budoucí džihádisti a Mona Lisa byla zahalena v burce.

Na rozdíl od jiných kampaní, které měly ovlivnit výsledek prezidentských voleb a u nichž existuje podezření, že byly řízeny ruskými tajnými službami, byly tyto spoty financovány přímo americkou organizací Secure America Now. Podle zjištění agentury Bloomberg zaměstnanci Facebooku a Googlu s šířením kontroverzní reklamy přímo pomáhali.

Konkrétně mělo jít o pomoc při cílení reklamního sdělení tak, aby zasáhlo požadovanou cílovou skupinu, kterou měli být zejména nerozhodnutí voliči. Za kampaň utratila organizace Secure America Now, která se ostře vymezovala proti kandidátce demokratické strany Hillary Clinton, miliony dolarů. Za tyto peníze poskytl Facebook své obchodní zástupce, kreativní pracovníky a technické poradce, kteří svému zadavateli pomohli účinněji zacílit reklamu. Podobně podle zjištění Bloombergu napomáhá politickým skupinám i společnost Alphabet, pod kterou patří vyhledávač Google.

Secure America Now byla založena v roce 2011 a silně se vymezovala proti výstavbě mešity a islámského komunistního centra na Manhattonu. Jakožto nezisková organizace nezveřejňuje toto konzervativní sdružení přehled svých dárců. Organizace v minulosti ostře kritizovala bývalého prezidenta Obamu za uzavření dohody s Íránem a nebo za jeho jednání po útoku na americké velvyslanectví v Lybii v toce 2012.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.