16.01.2018, 09:49

Lidi jsou gorily. Chybu rozpoznávání Google vyřešil tak, že vymazal gorily…

Google dbá na zachovávání tolerance a snášenlivosti, horší chybu algoritmu si proto ani nemohl přát.

gorila nížinná
Zdroj: Reuters

V roce 2015 Google čelil silné kritice za svůj systém automatického rozpoznávání tváří, počítač lidi s tmavou pletí totiž automaticky označil jako gorily. Společnost slíbila, že nepříjemnou chybu ve své aplikaci Google Photos urychleně napraví. Nyní po téměř třech letech od zveřejnění případu vyšlo najevo, jak Google chybu v automatickém označování napravil. Namísto pochvaly si ovšem vysloužil jen další kritiku. Ukázalo se totiž, že značku "gorila" stejně jako například "šimpanz" jednoduše vymazal z databáze.  

Funkce automatického označování fotografií měla v aplikaci pomoci s inteligentním tříděním fotografií, kdy systém dokáže poskládat alba snímků, které spolu souvisejí. Krátce po uvolnění aplikace si však jeden z jejích uživatelů, Američan Jacky Alcine, všimnul, že jednu z fotek, kde byl se svou kamarádkou, systém zařadil do alba s gorilami, konstatuje web britského listu Dailymail.

Technologický web Wired chybu před časem vyzkoušel na celkem 40 tisíc fotografiích zvířat. Sytém správně rozpoznal gibony, orangutany nebo paviány, avšak s identifikací goril a šimpanzů měl vážný problém. Nyní společnost Google přiznala, že celou situaci tehdy vyřešila tím, že kategorie "gorila", "šimpanz", a dokonce "opice" smazala.  

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.