07.02.2018, 19:47

Zemřel Karel Slezák, který na sebe upozornil útokem na novináře v Zemanově štábu

Ve věku 73 let zemřel producent koncertů a bývalý tiskový tajemník několika komunistických ministrů Karel Slezák. Upozornil na sebe před dvěma týdny, když pěstmi napadl novináře ve volebním štábu Miloše Zemana. Informaci o úmrtí Blesku potvrdil Slezákův blízký přítel Rostislav Osička. „Novináři ho uštvali,“ řekl. Jeho kamarád měl prý slabé srdce.

Zemřel Karel Slezák, který na sebe upozornil útokem na novináře v Zemanově štábu
Zdroj: MAFRA/Petr Topič

Podle novináře Jaroslava Kmenty, který třiasedmdesátiletého někdejšího boxera detailněji představil na svém facebookovém profilu, figuroval Karel Slezák v archivech bývalé Státní bezpečnosti. Dle dostupných spisů jej však pouze prověřovala kontrarozvědka, nešlo o agenta ani kádrového důstojníka.

Zajímavější byla Slezákova podnikatelská činnost. Karel Slezák byl totiž ředitelem firmy Sinton Praha, jež „pořádá koncerty klasické hudby na vysoké umělecké úrovni“. Ty organizuje většinou v historicky významných budovách, které spadají pod český stát - například jde o Pražský hrad, Rudolfinum, Klementinum a kostely na Starém městě.

Hlavní hvězdou programů, které společnost připravuje, jsou Jaroslav Dvorský a Barbara Slezáková - Slezákova dcera, která absolvovala pražskou AMU a hostuje například ve Státní opeře.

Slezákovo jméno se na veřejnosti objevilo před dvěma týdny, když napadl novináře v Zemanově volebním štábu. Následně ho pak vyloučil ze svých řad Syndikát novinářů. „Řídicí výbor SNČR v úterý 30. 1. 2018 rozhodl vyloučit našeho člena Ing. Karla Slezáka. Svým jednáním v sobotu 27. ledna 2018 ve volebním štábu Miloše Zemana po volbě prezidenta republiky poškodil prestiž a zájmy SNČR. Tímto rozhodnutím mu zaniká členství,“ informoval syndikát.

Slezák minulý týden v pořadu Rozstřel na serveru iDnes.cz - kde se mimo jiné potkal s kameramanem jehož napadl -, uvedl, že by jej případné vyloučení ze syndikátu mrzelo. Členem Syndikátu novinářů byl podle svých slov zhruba třicet let.

Do štábu Miloše Zemana se dostal s novinářskou akreditací díky své spolupráci s Pražským zpravodajem. Vedoucí média Aleš Fritscher však odmítl, že by Slezák na akci zastupoval jeho portál. Po incidentu se Slezákem ukončil veškerou spolupráci.

Co se vlastně při druhém kole prezidentské volby stalo? V jenom ze sálů, kde Zemanovi stoupenci slavili prezidentovu výhru zkolaboval - i kvůli většímu množství alkoholu - proruský aktivista a člen pražské KSČM Milan Rokytka. Svým zhroucením přitáhl pozornost novinářů, kteří ještě po odchodu hlavy státu zůstali na místě.

Ze záběrů, které se objevily v médiích, je patrné, že Slezák, jenž se řadí mezi Zemanovy příznivce, potácejícího se Rokytku podpíral a poté jej poměrně nešetrně svalil na pódium, kde opilý muž zůstal bezvládně ležet.


Situace se vyostřila o deset minut později, kdy se Slezákovi a dalšímu zemanovci Janu Šoltovi nelíbilo, že novináři natáčejí příjezd záchranářů. Zástupcům médií, kteří tvrdí, že chtěli vědět, co se v prezidentově štábu děje, začali oba muži vyhrožovat, kameramanovi TV Nova srazili na zem drahé vybavení. Slezák posléze pěstmi zaútočil na kameramana serveru iDNES.cz, který se přitom vůbec nebránil. Případem se zabývá policie, prošetřuje ho jako podezření z přečinu výtržnictví.

V době události měl Slezák v Zemanově štábu na krku žlutou visačku, která označovala novináře, ale na rozdíl od většiny žurnalistů měl přístup do sektoru vymezeného modrým visačkám. Tedy do sálu, kde slavili členové SPO a Zemanovi sympatizanti a kde se podávalo občerstvení.

Slezák připustil v pořadu Rozstřel přiznal, že jeho sobotní reakce na vyhrocenou situaci nebyla adekvátní. Ve studiu se dokonce přímo omluvil kameramanovi, kterého napadl.

Serveru Blesk řekl Slezákův přítel Rostislav Osička, že zemřel ve středu. „Jeho žena mi psala, že Karel zemřel, víc mi k tomu říci nemohla,“ uvedl Osička. „Měl špatné srdce, stalo se mu to na tom prezidentově štábu a asi to nevydržel. Ani to, jak do něho šel ten novinářský syndikát,“ dodal.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.