27.05.2016, 13:56

Týden v zahraničních médiích: Židofobie, únosy dětí a rasismus

Média a reklama kopírují náladu společnosti, a z toho, co tento týden vyplavalo na povrch, tedy dobrou náladu moc nemáme.

Týden v zahraničních médiích: Židofobie, únosy dětí a rasismus

To, že Zakía Belghiri, miláček davů, novinářů a sociálních sítí, si dokáže otevřít hubu na špacír a lezou z ní neuvěřitelné splašky v tradičním nahnědlém stylu, vyplavalo na povrch tento týden, i když už je to vlastně dva roky stará záležitost. Události jsme se věnovali v samostatném článku, tak nejdřív krátké shrnutí: Zakía Belghiri, velmi krásná belgická dívka a muslimka, se vyfotila se členy antimuslimské demonstrace s klasickou "viktorkou". Chtěla se tím hlavně pochlubit na sociálních sítích (něco, jako když Agáta Hanychová dělá kačera před zrcadlem), její gesto bylo interpretováno jako symbol nenásilí a možnosti koexistence různých kultur na jednom území. 

 

Psala o tom všechna světová média, přece jen fotka působí dost ikonicky. Za pár dní ale začala ta pravá show, když se přišlo na to, že milá mladá dáma by z fleku mohla vést protižidovský pogrom. ""Hitler nezabil všechny Židy, pár jich nechal naživu. Abychom věděli proč ty hajzly zabíjel!" "Zasraní Židi, jak já je nenávidím!" Poté, co si od uživatelů sociálních sítí vyslechla dostatek sžíravé kritiky, média na to reagovala daleko vlažněji. Prostě bourání model je sice cool - to byste ale nesměli ty modly sami postavit. A tak se milé Zakíi stále mluví jako o té, co kdysi udělala chybu, ale přesahem svého současného činu ji mnohonásobně napravila - byla prostě mladá a blbá a teď už jí to došlo. Skvělý. Jen se upřímně řečeno snažím věřit tomu, že to média opravdu myslí takto, a ne že by na tuto vskutku masívní toleranci měla snad vliv skutečnost, že je Zakía muslimka. 

 

V neděli odvysílá BBC první díl obnoveného Top Gearu s novým moderátorem. Nový Top Gear to schytává od kritiků ještě předtím, než se stačil odvysílat první díl, a to tak, že tvrdě. Duch alfasamce Jeremyho Clarksona, kterého diváci milovali právě pro absenci jakékoliv korektnosti, je prostě příliš silný a Chris Evans na něj při vší úctě prostě nemá. BBC si vyhozením Clarksona připravila neřešitelnou situaci - jak nahradit vulgárního moderátora, kterého diváci milovali právě pro jeho prostořekost, někým méně vulgárním, a přitom neztratit sledovanost. Evans se brání, o zprávách v tisku hovoří jako o "povrchních zjednodušeních" a doufá, že v prvním díle zhlédne nový Top Gear aspoň 5 milionů diváků. V neděli si na těch 5 milionů klidně vsadíme. Ale na to, že stejný počet diváků zhlédne také třeba díl pátý, bychom si nevsadili ani zlámanou grešli. 

 

Jeremy Clarkson (uprostřed) a jeho tým se mohou jen smát: zatímco na Chrise Evanse se snáší vlna kritiky, na jejich "Grand Tour" se fanoušci snaží dostat za každou cenu. Foto: ČTK/PA/Stefan Rousseau

 

Stephen Rice, producent pořadu 60 seconds na stanici Channel Nine, dostal padáka z práce. Proč? V Bejrútu totiž pomáhal organizovat "únos" dítěte, které měla australská občanka Sally Faulknerová s Libanoncem Ali Al-Aminem. Tomu soud svěřil do péče jejich dítě, a Faulknerová měla s pomocí televizního štábu a dvou bývalých australských vojáků zorganizovat jeho únos. Pro ilustraci: je to něco, jakoby Eva Michaláková s pomocí reportérů libovolné české televizní stanice zorganizovala únos svých dětí z Norska. Faulknerovou zavřeli i s členy štábu, a můžou se vrátit zpátky do Austrálie. Otázka je jasná: mají se média právo vměšovat do záležitostí, které mají popisovat, v případě, že to považují za morálně ospravedlnitelné? 

Sally Faulknerová, Stephen Rice. Foto: Profiedia

 

Titul borec nakonec získává kreativec, který navrhl čínskou reklamu na prací prášek Xiaobi. Mladší mohou vztekle nadávat na rasismus, my starší se slzou v oku zavzpomínáme na Českou sodu. A čínským zadavatelům to bude logicky naprosto šumák. 

 

Hezký víkend a slunce v duši!

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.