16.11.2016, 13:00

BBC World Service bude vysílat v dalších 11 jazycích - jde o největší expanzi od 40.let 20. století

BBC World Service bude vysílat v dalších 11 jazycích - jde o největší expanzi od 40.let 20. století

Rozhlasová stanice BBC World Service zahájí vysílání v dalších 11 jazycích, afrických a asijských. Pro stanici je to největší expanze od 40. let minulého století. BBC chce rozšířením vysílání o další jazyky oslovit miliony lidí, včetně obyvatel míst jako je Severní Korea, kde je obtížné získat nestranné zprávy.

BBC World Service začala vysílat v roce 1932 jako rozhlasová stanice pro anglicky mluvící obyvatele britského impéria. Časem se proměnila ve vysoce respektovaného poskytovatele zpravodajství pro globální posluchače. V současnosti vysílá ve 29 jazycích a podle odhadu každý týden osloví na 246 milionů lidí po celém světě.

Stanice může rozšířit vysílání díky finanční injekci od státu v objemu 289 milionů liber (9,1 miliardy Kč), kterou vláda oznámila loni. BBC ji má dostávat do roku 2020.

"Pro BBC je to historický den, protože oznamujeme největší expanzi World Service od 40. let minulého století," řekl šéf BBC Tony Hall. Zpravodajství by mělo začít v příštím roce.

Stanice bude nově vysílat v afrických jazycích, kterými se mluví v Etiopii, Eritreji, Nigérii a dalších západoafrických zemích. Z asijských jazyků rozšiřuje vysílání o některé lokální jazyky v Indii, paňdžábštinu, kterou se mluví v části Pákistánu a Indie, a korejštinu, kterou se mluví jak v Jižní Koreji, tak v KLDR, uvedla agentura Reuters.

BBC World Service vysílá přes internet, satelit, na krátkých vlnách, a ve vybraných zemích také přes velmi krátké vlny. Stanice byla do dubna 2014 financována z peněz ministerstva zahraničí, nyní je financována z koncesionářských poplatků, omezené reklamy a zisku komerční dceřiné společnosti BBC Worldwide.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.