09.03.2017, 10:00

"Ruští novináři nám nabídli peníze za dělání problémů před kamerou," tvrdí mladíci ze Švédska

Ruští novináři měli teenagerům údajně nabídnout 400 švédských korun (cca 1100 Kč) za "akci" před kamerou, poté co na předměstí Stockholmu propukly nepokoje.

"Ruští novináři nám nabídli peníze za dělání problémů před kamerou," tvrdí mladíci ze Švédska
Zdroj: ČTK/AP/Christine Olsson

Teenageři z Rinkeby, problematického předměstí Stockholmu, sdělili dánskému rádiu Radio24syv: „Přišli k nám a řekli, že chtějí vidět nějakou akci. Chtěli každého z nás uplatit 400 švédskými korunami,“ uvedl mladík známý pod jménem Mohammed, který si jinak přál zůstat v anonymitě.

„Zatímco jsme s nimi mluvili, přiblížila se policie. Nechtěli jsme udělat to, co po nás televizní štáb chtěl.  Ale když se přiblížila police, novináři jim řekli, že jsme to byli my, kdo si řekl o peníze za způsobení potíží,“ uvedl dále. Mladíci nevěděli, ke které z televizních stanic reportéři patřili, ale poznali, že mezi sebou mluvili rusky.

Televizní štáb byl součástí velké skupiny zahraničních reportérů, kteří přijeli do oblasti dva dny po nepokojích, aby se dověděli více o životě imigrantů ve Švédsku. 

Švédská policie se k incidentu odmítla vyjádřit.

V Rinkeby propukly nepokoje krátce poté, co americký prezident naznačil, že tam byl spáchán teroristický útok a odkazoval se na zprávu Fox News o domnělém násilí uprchíků, které sevřelo zemi. K žádnému teroristickému útoku však nedošlo.  

Flemming Splidsboel z dánského Institutu zahraničních věcí nazval celou záležitost „velmi zajímavou“. A věří, že Rusko by mohlo mít zájem ovlivnit politickou debatu ohledně uprchlíků a žadatelů o azyl.  

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.