14.03.2017, 10:30

Autor fotky "napalmové dívky" Nick Ut odchází do důchodu

Autor fotky "napalmové dívky" Nick Ut odchází do důchodu
Zdroj: ČTK/AP/Wong Maye-E - Nick Ut na snímku vpravo

Nositel Pulitzerovy ceny a autor známého černobílého snímku "napalmová dívka" Nick Ut včera oznámil svůj odchod do důchodu. Fotograf vietnamského původu, který zachytil utíkající nahou holčičku popálenou napalmem během vietnamské války, po 51 letech ukončí svou spolupráci s agenturou AP. Čas prý plánuje trávit s vnoučaty.

Ut se stal válečným fotografem, když jeho staršího bratra, který působil také jako válečný fotograf, zabili vietnamští vojáci. Během své práce ve Vietnamu byl Ut čtyřikrát zraněn a ztratil svého nejbližšího přítele a kolegu Henriho Hueta. Toho sestřelili ve vrtulníku, když se dobrovolně vydal do akce místo Uta.

Nick Ut říká, že snímek "napalmová dívka" mu změnil život. Když v červnu 1972 zachytil popálení devítileté Kim Phuc, bylo mu 21 let. Ut dívku odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. "Plakal jsem, když jsem ji uviděl běžet. Myslím, že bych spáchal sebevraždu, kdyby zemřela," řekl svému kolegovi.

Ut byl za snímek oceněn Pulitzerovou cenou a významně ovlivnil pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu. Fotografie je považována za jeden z nejpůsobivějších protiválečných dokumentů.

Když komunisté v roce 1975 převzali Saigon, emigroval Ut do USA, kde strávil krátký čas v uprchlickém táboře v Kalifornii. Poté byl vyslán jako fotograf do agentury v Tokiu. Zde se seznámil se svojí ženou, také válečnou uprchlicí z Vietnamu.

Kim Phuc se při napalmovém útoku na její vesnici ukryla společně s rodinou v buddhistické pagodě. Napalm jí způsobil popáleniny třetího stupně na 30 procentech těla. Poslední operaci absolvovala v roce 2015.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.