16.03.2017, 08:01

Od defenestrace po prohibici - Česká televize představila programové novinky

Česká televize zmapuje v nových projektech významné osobnosti a události našich dějin. Vedle toho chystá komediální seriál vycházející ze hry Dabing Street Dejvického divadla, dvě závěrečné trilogie Detektivů od Nejsvětější Trojice i seriál Lynč.

Defenestrace
Zdroj: Česká televize

Programová rada České televize schválila v loňském roce 32 projektů hrané tvorby. Jde o filmy, seriály a minisérie, které mají reflektovat současnost i minulost české společnosti. 

Tematicky nejvíc do minulosti se pívá snímek Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. "Příběh bude založen na dramatickém konfliktu tří postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II," prozradil kreativní producent Jan Lekeš. Ve snímku si mimo jiné zahraje Karel Dobrý a Eva Josefíková. 

Za dvoudílnou minisérií Maie Terezie stojí hollywoodský režisér Robert Dornhelm. Hlavních rolí se ujmou Marie-Luise Stockinger coby Marie Terezie, Vojtěch Kotek jako František Štěpán Lotrinský nebo Zuzana Stivínová coby matka Marie Terezie.

Oba tyto historické projekty budou podle generálního ředitele České televize Petra Dvořáka vznikat v koprodukci. Na Defenestraci se podílí francouzská ARTE a rakouská ORF. Marie terezie pak vzniká v koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí - vedle České televize je opět rakouská ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA.  


Zdroj: Česká televize

Další osobností, do jejíchž osudů se Česká televize pustila je Alois Rašín.„Když jsme přemýšleli o tématu pro televizní film, který bychom uvedli při příležitosti stého výročí vzniku československého státu, uvědomili jsme si, že, na rozdíl od exilového působení TGM, dosud nebyl zpracován pohled na politické dění v českých zemích před říjnem 1918. Alois Rašín je pak logickou volbou pro postavu, přes kterou toto dění nahlížet," uvedl kreativní producent snímku Rašín Jan Maxa, režie se ujal Jiří Svoboda. 

Podle románu Jiřího Stránského Balada o pilotovi vzniká v České televizi také stejnojmenný film, který, v režii Jána Sebechlebského, uchopí návrat hrdinů druhé světové války, českých pilotů, zpátky do vlasti a jejich další osud v období nástupu komunistického režimu.

Historicky nejčerstvější jsou snímky Dukla 61 a Metanol. Dvoudílná minisérie Davida Ondříčka pojednává o havárii v dole Dukla, ve kterém v roce 1961 zahynulo 108 horníků. Události z roku 2012 pak představí dvoudílný film Metanol režisérky Terezy Kopáčové. Oba projekty vznikají v tvůrčí producentské skupině Michala Reitlera, který doplňuje: „Skutečné události nabízejí pravdivé drama i zprávu celospolečenského dopadu. Projekty Dukla 61 i Metanol jsou každý z jiné doby, přesto mají společnou touhu postav naučit se znovu žít po katastrofě, která je navždy změnila. Domoci se spravedlnosti a pokusit se znovu žít šťastně.“

Mimo historických témat přinese Česká televize i komediální seriál Dabing Street, který vznikl na motivy stejnojmenné hry, jíž napsal Petr Zelenka pro Dejvické divadlo. Děj vypráví o zděděném dabingovém studiu a jeho svérázných zaměstnancích, které si zahrají Klára Melíšková, Hynek Čermák, Václav Neužil nebo Tereza Voříšková.

Dabing street
Zdroj: Česká televize

Osmidílný Lynč je naproti tomu temnou minisérií, v níž se mladý dokumentarista Lukáš snaží v malém středočeském městě rozkrývat pozadí násilné smrti svého kamaráda z dětství, Roma Denise. Seriál vzešel z projektu České televize pro začínající filmaře, kteří jej nyní rozpracovávají pod vedením zkušeného scenáristy Harolda Aptera (např. Star Trek, Walker Texas Ranger). 

Pokračování se pak dočkají Detektivové od Nejsvětější Trojice. Pentalogii podle scénářů Petra Jarchovského uzavřou minisérie Vodník a Živé terče. Uzavře se také cyklus detektivek podle románů Hany Proškové (Případ pro rybáře, Případ pro malíře a Případ pro lyžaře), a to novým triptychem detektivek s kapitánem Vašátkem (Viktor Preiss) a malířem Horácem (David Matásek) – Případem dvou sester, dvou básníků a dvou manželek. 

Pod pracovním názvem Jak nepřijít o život se pak skrývá další projekt Terezy Kopáčové, která pro Českou televizi připravila už dvě řady Nevinných lží. „Někdy člověk spíš přežívá, co už ve skutečnosti k životu moc není. Zkusit žít jinak vyžaduje odvahu a nadhled. A právě tohle se snažíme hledat a vyprávět ve filmech nové televizní série. Pokud možno s humorem,“ říká o novém filmovém cyklu Kopáčová.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.