20.03.2017, 16:44

Zaorálek odmítl vyznění rozhovoru s HN, je prý zastáncem EU

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se ohradil proti vyznění rozhovoru, který dnes zveřejnily Hospodářské noviny (HN) a v němž mluvil mimo jiné o pohybu pracovních sil.

Zaorálek odmítl vyznění rozhovoru s HN, je prý zastáncem EU
Zdroj: MAFRA/Petr Topič

V tiskovém prohlášení uvedl, že je zastáncem Evropské unie i volného pohybu osob, je ale podle něj třeba řešit hospodářské nerovnosti mezi státy, které oslabují důvěru v EU.

"Důrazně se ohrazuji proti titulku 'Omezme volný pohyb v unii'. Je naprosto zavádějící. Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů," uvedl Zaorálek.

"Ministr v rozhovoru skutečně neřekl větu 'Omezme volný pohyb v unii', ale hovořil o omezení volného pohybu pracovních sil. Volný pohyb občanů členských zemí EU v redakci Hospodářských novin chápeme tak, že je složen z volného cestování přes hranice a volného pohybu za prací. Omezení či regulaci volného pohybu za prací jsme chápali jako částečné omezení volného pohybu občanů EU a použili titulek, který vyšel dnes na titulní straně HN," sdělil ČTK šéfredaktor HN Martin Jašminský.

"Pokud to v někom vyvolalo dojem, že by se měly obnovit hraniční kontroly, tak se za to ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi i čtenářům omlouváme," uvedl Jašminský. Upozornil, že ministr mluvil o volném pohybu pracovních sil. "Z jeho odpovědí vyplynulo, že v zájmu udržení EU podporuje myšlenku pracovní trh omezit nebo - jak říká - regulovat," uvedl Jašminský.

Ve zveřejněném rozhovoru v souvislosti s britským rozhodnutím opustit EU Zaorálek řekl, že k němu patrně přispěla i skutečnost, že v zemi byly dva miliony cizinců, kteří brali Britům práci a pobírali sociální dávky.

"Poukazoval jsem jen na to, že musíme rozumně regulovat pohyb pracovní síly, bojovat proti politice levné práce. Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU," uvedl Zaorálek v tiskovém prohlášení.

"Nejsem paušálně proti pracovní migraci. Příkladem toho je Ukrajina - nabízíme programy pro zaměstnání kvalifikovaných pracovníků, kteří budou mít garantovanou běžnou mzdu v oboru. Jsem však proti dovozu levné pracovní síly, proti zaměstnávání přes agentury, které vykořisťují zaměstnance z východu. Jsme proti takové pracovní migraci, která snižuje cenu práce a vytváří sociální problémy v místech, kde se pracující cizinci koncentrují," uvedl Zaorálek.

Ministr rovněž napsal, že chce otevřít diskusi o tom, zda je dlouhodobě udržitelné, aby si stát nemohl stanovit upřesňující podmínky pro regulaci zaměstnávání občanů jiných zemí EU. Podle něj to ale neznamená, že by vláda nějak měnila své zahraničněpolitické priority. Kabinet v minulosti zdůrazňoval, že čeští občané žijící v Británii musí mít i po brexitu stejné podmínky jako dosud.

Zaorálek také uvedl, že chce reformu EU, aby bylo možné zachovat hospodářský růst i současné svobody. "EU je pro nás jako pro ČR životní nutnost, jen bilaterální vztahy by pro nás byly nevýhodné," zdůraznil ministr.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.