27.03.2017, 13:30

ČT začala natáčet historickou minisérii o Marii Terezii

V řeporyjském skanzenu Řepora padla první klapka dvoudílné historické minisérie Marie Terezie.

ČT začala natáčet historickou minisérii o Marii Terezii

„Po filmech Jan Hus nebo Život podle Václava Havla, na nichž jsme spolupracovali s francouzsko- německým kulturním kanálem Arte, je Marie Terezie dalším projektem, který otevírá České televizi pomyslné dveře ke skutečně významným mezinárodním spolupracím. Kromě toho, že jde o historicky unikátní koprodukční model, do nějž se zapojily čtyři evropské veřejnoprávní televize, vnímám význam projektu také v tom, že divákům v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku nabídne, kromě moderního filmového pojetí, také český pohled na evropské dějiny,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Natáčení odstartovalo scénou, kdy se Marie Terezie, po smrti svého otce Karla VI., vrací do Rakouska zmítaného chudobou a obklíčeného nepřáteli. „Psát scénář pro čtyři evropské televize tak, aby každá byla spokojená se ‚svojí‘ Marií Terezií – s tím, jak ji chápe historie její země, nebylo jednoduché. Jedni ji vidí státotvorně, druzí spíše romanticky, další jako tvrdou vojevůdkyni. A všichni dohromady jako korpulentní dámu v letech, která nařídila povinnou školní docházku. Pro mě je to mladá dívka, které přistála na zádech obrovská říše v zoufalém stavu. Shodou okolností je právě tenhle okamžik prvním obrazem, který se bude točit,“ říká autorka scénáře Mirka Zlatníková.

Představitelkou hlavní role je Marie Luisa Stockinger, dále pak hrají Vojta Kotek či Alexander Bárta.

Po natáčení v pražských Řeporyjích se 18. dubna štáb přesune do Kroměříže.  Natáčet se bude také ve Valticích, Bratislavě, Vídni, nebo Toskánsku.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.