28.03.2017, 09:24

Turecko soudí kvůli převratu i novináře a popového zpěváka

V Turecku včera začal soud se třemi desítkami lidí, převážně novinářů, včetně místního popového zpěváka Atilly Taşe v souvislosti s loňským neúspěšným státním převratem. Všichni čelí obvinění z terorismu, za což jim hrozí až deset let vězení, informovala agentura AP.

Turecko soudí kvůli převratu i novináře a popového zpěváka
Zdroj: Jedna z fotografií zatčených tureckých novinářů, které loni zveřejnil turecký novinář Mahir Zeynalov

Také tato skupina, podobně jako jiné, čelí obvinění ze spolupráce s hnutím islámského duchovního Fethullaha Gülena, které je označováno za hlavního strůjce puče. Většina souzených novinářů pracovala pro média, která byla kritická k prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi.

Od pokusu o převrat byl vydán zákaz publikace více než stovky médií. Podle obhájců lidských práv skončilo ve vězení kolem 150 tureckých novinářů.

Zpěvák Atilla Taş se dostal do potíží poté, co napsal kritický sloupek v novinách a měl satirické poznámky na twitteru namířené proti Erdoganovi.

Gülen všechna obvinění odmítl a pokus o puč odsoudil. Ankara po pokusu o převrat zahájila rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Přitom přišlo o práci nebo bylo suspendováno přes 100.000 státních zaměstnanců.

Už před nynějším procesem před tureckými soudy v souvislosti s pučem stanulo přes 300 osob.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.