04.04.2017, 07:50

Ruským internetem se po explozi v metru šířily vymyšlené zprávy

Panické zprávy, vymyšlené informace a podvodné fotografie se objevovaly na ruských sociálních sítích po dnešním krvavém útoku v petrohradském metru, který si vyžádal deset mrtvých.

Ruským internetem se po explozi v metru šířily vymyšlené zprávy
Zdroj: ČTK/AP/Yevgeny Kurskov

Internetem se šířily nepravdivé informace o dalších explozích v jiných částech města a varování před sériích nových teroristických útoků.

Objevily se dokonce fotografie dokumentující údajný výbuch ve stanici Sportovní (Sportivnaja), který se nestal. Novináři zjistili, že snímky pocházejí z loňského nácviku záchranných akcí v téže stanici.

Podle serveru Fontanka zaplavily sociální sítě také informace o údajných explozích autobusů v petrohradských lokalitách Děvjatkino a Kupčino. Na doprovodných snímcích byly vozy, které petrohradský dopravní podnik už nepoužívá.

Hysterie podle ruských novinářů vyvrcholila asi dvě hodiny po explozi, kdy se objevily "zaručené" zprávy z bezpečnostních zdrojů, že prý výbuch v metru je jen začátkem série dalších útoků. Odehrát se měly v nákupních střediscích a na petrohradských náměstích.

Ruští vyšetřovatelé po útoku v metru varovali média před spekulacemi a doporučili, aby novináři počkali na oficiální informace. Na debaty na sociálních sítích ale upozornění nemělo velký vliv.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.