20.04.2017, 02:07

Rusko kritizuje falešné účty ambasád na sociálních sítích v Česku a na Slovensku

Na sociální síti facebook se objevily falešné účty ruských velvyslanectví v České republice a na Slovensku, správa sítě je ale odmítla zablokovat. Prohlásila to včera v Moskvě mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Rusko kritizuje falešné účty ambasád na sociálních sítích v Česku a na Slovensku
Zdroj: Wikipedia

Na stránkách se objevily provokační texty, které uživatele matou, přičemž jejich profesionální úroveň je "velmi vysoká," řekla mluvčí. Mluvčí ambasády Alexej Kolmakov včera ČTK řekl, že oficiální facebookový profil funguje bez omezení, přístupný je i z internetových stránek ambasády.

Administrace sítě facebook podle mluvčí udělala v případě Slovenska přesný opak toho, co po ní ruská diplomacie požadovala. "Místo toho, aby po příslušných výzvách lživé stránky zablokovali, udělali všechno naopak. Sociální síť facebook zablokovala oficiální stránky ruského velvyslanectví na Slovensku a uchovala padělaný účet, vytvořený neznámými kybernetickými podvodníky," konstatovala Zacharovová.

Ruské velvyslanectví v Praze varovalo před svým falešným facebookovým profilem koncem března. "Tvůrce falešného zdroje šíří informace jménem velvyslanectví Ruské federace v České republice bez zákonného oprávnění a úmyslně uvádí v omyl české čtenáře. Považujeme tuto formu šíření dezinformace za rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí, o kterém v poslední době tak rádi mluví na Západě," napsala tehdy ambasáda v krátkém sdělení na svém webu.

Podle serveru Aktuálně.cz facebook české stránky parodující ruskou ambasádu po nahlášení v pátek zablokoval a včera znovu zprovoznil. "Vidím, že pro Rusa je recese dokonale neznámým územím," napsal k tomu Aktuálně.cz jejich autor, který zároveň podle serveru provozuje recesistický účet mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka.

Ruskou stížností na údajnou nečinnost facebooku se podle agentury TASS zabývá státní agentura pro komunikační dohled Roskomnadzor, protože ruské ministerstvo zahraničí nemá s vedením sociální sítě kontakt. Zacharovová včera označila zablokování oficiálního účtu v Bratislavě za "část informačního útoku" na Ruskou federaci. Podle mluvčího ruské ambasády v Bratislavě Nikolaje Levšunova se na stránkách "publikuje otevřená lež o událostech v Rusku a na Slovensku".

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.