20.04.2017, 16:36

Počet tematických TV kanálů v ČR vzrostl za rok o desetinu na 150

Počet tematických televizních kanálů v Česku roste. Za poslední rok se zvýšil o desetinu na více než 150 programů.

Počet tematických TV kanálů v ČR vzrostl za rok o desetinu na 150
Zdroj: Wikipedia

Rostl počet kanálů přeložených do češtiny i cizojazyčných programů pro menšiny v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekla majitelka distribuční firmy Axocom Erika Luzsicza.

Lokalizace programů je často až druhým krokem po vstupu na trh, protože je finančně náročná. "Pro mnoho nadnárodních společností a producentů jsme menší trh, proto posun některých TV stanic do češtiny trvá déle. Přesto bude tento trend pokračovat," uvedla. Rozvíjející se oblastí jsou cizojazyčné kanály pro menšiny, jako jsou Vietnamci a Rusové. Těch jen na začátku roku bylo zpřístupněno deset.

Podle Luzsiczy lze očekávat podrobnější rozdělení zájmových okruhů. "Nejenže je například několik tematických TV kanálů zaměřených na módu, ale v rámci toho lze najít i kanál pouze zaměřený na svatby a svatební šaty. V oblasti dokumentů najdete například stanice, které se zaměřují jen na muzea, která prochází a komentují jednotlivá umělecká díla a sbírky. A právě s tím, jak jsou hlavní zájmové kategorie saturovány, dochází k dalšímu štěpení a ještě užšímu záběru nových tematických kanálů," podotkla.

Do budoucna očekává především další posun v diverzifikaci sledování televizního vysílání. Bude více možností, jak daný program sledovat přes různé platformy. Televize zůstane, obsah se ale bude využívat i jinde, například v tematicky zaměřených aplikacích. Ty jsou většinou šité na míru potřebám jednotlivých operátorů a distributorů obsahu. Takto již fungují například stanice pro dospělé nebo dětské jako jsou Nickelodeon či Nick Junior.

Společnost Axocom se zaměřuje na televizní trh, vizuální obsah a mobilní aplikace ve střední a východní Evropě. Od svého vzniku v roce 2013 poskytuje televizním společnostem služby včetně distribuce, marketingu, analýz, obchodní podpory a vývoje aplikací. Mezi její klienty patří například Viacom, JOJ Group, Sapphire Media nebo Super One.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.