21.04.2017, 09:22

Před 40 lety měl premiéru první díl motoristické show Top Gear

Před 40 lety měl premiéru první díl motoristické show Top Gear
Zdroj: Flickr

Před 40 lety, 22. dubna 1977, britská televizní stanice BBC poprvé vysílala motoristickou show Top Gear, která se nakonec stala jedním z nejúspěšnějších a nejvýnosnějších pořadů BBC. Top Gear se dosud vysílal ve více než 200 zemích světa, včetně České republiky, a sledovalo ho kolem 300 milionů lidí.

Dlouholetou "tváří" Top Gearu byl svérázný moderátor Jeremy Clarkson, který do něj vstoupil v roce 1988 a pokračoval i po jeho obnovení v roce 2002. Spolu s Clarksonem pořad moderovali Richard Hammond a James May, k důležitým postavám patřil i záhadný testovací jezdec v bílé kombinéze zvaný Stig, skrývající svoji identitu pod helmou. Diváckého ohlasu Top Gear dosáhl zejména zábavnými prvky a netradičními nápady, jako je například spuštění auta ze skokanského můstku či curling s automobily.

V pořadu se několikrát objevil i vůz značky Škoda, například v roce 2011 prohlásili moderátoři SUV Yetti za nebývale praktické auto, když na jeho střeše nechali přistát vrtulník a interiérem nechali projít hasičskou jednotku.

Clarkson je známý svým břitkým humorem a mnohdy politicky nekorektními poznámkami. V květnu 2014 dostal "poslední varování" kvůli tomu, že použil rasistický výraz. Tehdy byl upozorněn na to, že v případě další urážlivé poznámky "kdekoli a kdykoli" bude propuštěn. A to se také v roce 2015 stalo. Důvodem byla roztržka, kdy Clarkson po natáčení jednoho z dílů pořadu udeřil producenta, protože neměl připravené teplé, ale jen studené jídlo. Výpověď vyvolala ostré protesty fanoušků pořadu a v dalším natáčení Top Gearu se rozhodli nepokračovat také Clarksonovi spolumoderátoři Hammond a May.

V červnu 2015 oznámila BBC, že vyhozeného Clarksona nahradí moderátor Chris Evans, který však z magazínu odstoupil už po jedné řadě, v červenci letošního roku. Hlavní tváří pořadu se poté stal americký herec Matt LeBlanc, známý především ze seriálu Přátelé, který s Evansem Top Gear spolumoderoval. Clarkson nyní natáčí pořad podobného stylu The Grand Tour.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.