21.04.2017, 12:07

Děti úplňku - dokument o nejtěžší formě autismu uvede ČT 2. května

Děti pod vlivem Měsíce. A jejich zoufalí rodiče. Drsná dokumentární zpověď o těžké formě autismu.

Děti úplňku - dokument o nejtěžší formě autismu uvede ČT 2. května
Zdroj: Česká televize

"Probouzí se v nich síly, které neumějí ovládat, a nikdo neví, co vlastně prožívají nebo proč má na jejich chování takový vliv Měsíc. O dětech s  nejtěžší formou autismu a především o jejich rodičích, kteří každý den svádí neustálý boj s vyčerpáním a zoufalstvím, je nový dokument režisérky Veroniky Stehlíkové Děti úplňku. ČT2 jej  uvede 2. května ve 21.00 hod. V předpremiéře jej, za účastí tvůrců a rodičů takto diagnostikovaných dětí, uvede Česká televize v pondělí 24. dubna ve 20.30 hod. v kině Bio Oko," uvedla v dnešní zprávě Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize. 

„Spolupráce na projektech, jakým je film Děti úplňku, je pro mě tím, kvůli čemu věřím, že má moje práce smysl. Snad konkrétní příběhy, na nichž ukážeme, co obnáší nízkofunkční autismus, alespoň trochu pomohou v hledání řešení, jak zlepšit situaci rodin s dětmi s takto závažnou diagnózou,“ říká kreativní producentka filmu Alena Müllerová a dodává:  „Jak říká v závěru filmu Petra Třešňáková: I zvířecí smečka se v některých případech dokáže semknout a postarat o postiženého jedince. Kéž bychom to dokázali i my."

Dokument zaznamenává každodenní život čtyř rodin s různě starými dětmi. Adéla nemluví, je neustále v pohybu, hází vším, co jí přijde do ruky, bije se rukama do obličeje. Matka dospělé Marcely posté za den vyndává oblečení naházené pod postelí a uklízí rozsypanou mouku v kuchyni. Další rodině usnadňuje život klec, ve které jejich čtyřiadvacetiletý syn tráví většinu svého života. Mimo ni totiž útočí lidem na obličej, mlátí je pěstmi, snaží se vypíchnout oči. Dorotka propadá záchvatům zoufalého sebepoškozování, při kterých ji neudrží ani tři dospělí lidé. Až jednu třetinu všech lidí s autismem tvoří jedinci s problémovým typem chováním, často spojeným s hyperaktivitou, sebepoškozováním nebo agresivním výpadům vůči svému okolí. Nejsilnější záchvaty často přicházejí v době úplňku.

„Většina filmů o autismu představuje jeho podobu, která nám připadá něčím fascinující a přitažlivá. Ukazuje lidi vybavené zvláštní vnímavostí a neobvyklými schopnostmi hraničícími s genialitou. Vykresluje intenzivní vnitřní svět, který se řídí trochu jinými zákony, než ten náš, ale jeví se nám především záhadný a vzrušující,“ říká autor námětu, novinář a otec Dorotky Petr Třešňák. „Poté, co naše Dorotka přestala spát, celé dny si ubližovala a nakonec skončila v šesti letech hospitalizovaná v dětské psychiatrické léčebně, jsme si uvědomili, že to nemusíme sami dlouho zvládnout. Brzy jsme zjistili, že Česko nenabízí takto postiženým dětem žádnou důstojnou budoucnost,“ uzavírá Petr Třešňák, který se svou ženou Petrou a dalšími rodiči inicioval jak vznik dokumentu, tak další aktivity za zkvalitnění sociálních služeb.

Diskusi o problémech rodin s dětmi s nízkofunkčním autismem rozvířila v roce 2016 tragédie matky, která i s autistickým synem skočila pod vlak. Dokument Děti úplňku otevírá osvětovou kampaň Hlavou zeď prorazíš za zlepšení kvality života lidí s poruchou autistického spektra a mentálním hendikepem.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.