02.05.2017, 17:17

HBO přineslo další fascinující seriál - Příběh služebnice: Famózní záležitost, jejíž sledování bolí (video)

Mezi fenomenální Taboo a dlouho očekávaný návrat Twin Peaks vložilo HBO do své on demand nabídky nenápadný, ale o to pozoruhodnější seriál. Potomci lidí v něm potkávají Pozůstalé a přichází s nimi deprese, smutek a děs ze dnů, které přijdou.

HBO přineslo další fascinující seriál - Příběh služebnice: Famózní záležitost, jejíž sledování bolí (video)

Desetidílná seriálová novinka z produkce stanice Hulu pravděpodobně nemá ambice ani šanci stát se masovým hitem. Kdo zná literární předlohu od Margaret Atwoodové anebo filmovou adaptaci z počátku devadesátých let od Volkera Schlöndorffa, tuší pak proč. Podobně jako zmínění Pozůstalí si totiž i Příběh služebnice, pohlížející do nevzdálené budoucnosti, bere na paškál lidskou temnotu a potenciální zvrácenost světa po radikální civilizační změně. Slunce v tomhle seriálu sice svítí o sto šest, ale důvod k úsměvům výlet do dystopického zítřka nepřináší. Už jména účastníků projektu nicméně v případě této hutné a skličující psychologické rozborky velí k ostražitosti. Režiséři Reed Morano a Mike Barker patří mezi elitu, což demonstrovali na seriálech Vinyl, na postcoenovském Fargu anebo zásluhou výborné britské mystery detektivky Broadchurch. Showrunner Bruce Miller je pak matadorem americké televizní tvorby s pestrým pracovním portfoliem od Matlocka po úspěšné teenage sci-fi dobrodružství The 100. Služebnicí Offred a centrální hrdinkou se ale navíc stala Elisabeth Mossová, enormně charismatická „ošklivka“ ze sousedství a jedna z nejtalentovanějších hereček své generace, která napomohla ke slávě jak Šílencům z Manhattanu, tak genderové detektivní odysey Na jezeře od Jane Campionové. A společně s Josephem Fiennesem září i zde. Emocionální mixér a zdrcující lis citů jménem Příběh služebnice, přicházející do Česka příhodně v době válek o právo či neprávo na mateřství, totiž patří po třech naráz uvedených epizodách zatím do nejvyšší seriálové ligy současnosti. Obsahově, formálně, umělecky, na všech úrovních.

Ženská plodnost. Její nedostatek se má stát v blíže neurčené budoucnosti motorem rozvratu lidské společnosti. Už jen otěhotnět bude víceméně nemožné. Z pěti donošených dětí pak přežije pouze jedno. Ať se jedná o příčinu, nebo následek, Ameriku zítřka každopádně zasáhne občanský válka a po ní přijdou teokratický fundamentalismus a náboženská vojenská totalita, zbavující většinu lidstva, a hlavně ženy, všech jejich práv. Novou zemi zvanou Gilead, hlásající návrat k tradicím, obklopuje pustina, zatímco mezi zdmi vládne kastovní otrokářský teror, sledovaný vševidoucíma Očima. Přeživším vládnou Velitelé a jejich zbraně, všem služkám v domácnosti se říká Marta. A nejhůř jsou na tom Služebnice, dívky a ženy v rudých pláštích, které nesmějí nosit tkaničky, aby se na nich náhodou nepokusily oběsit. I rafinovaný vteřinový záběr na nezavázané boty přitom prokazuje, jak bohatý a kultivovaný umí být obrazový jazyk tohoto seriálu.

Služebnice jsou ty, které mají šanci přivést na svět nové potomky. Zdravé vaječníky pro ně znamenají záblesk svobody stejně jako těžké okovy. Schopnost počít a plodit děti svým Velitelům jsou iniciálou i tečkou jejich života. Pokud selžou, jejich existence neznamená nic. Pokud se vzepřou, zmizí, stejně jako kdokoli jiný z nižších gileadských kast. Obdobně se po dívkách slehne zem, když zešílí. Jenže služebnice Offred má dobrý důvod, a navíc jediný motor, proč žít. Někde tam venku je její dcera. Jen ji v dokonale a detailně vykresleném ponurém světě, který pouze zdánlivě připomíná ten náš, musí nejprve najít. A ten samý svět, barevný, a přitom neskonale brutální, musejí společně opustit. Ačkoli není kam utéct. Na plánování nicméně není na podobném místě prostor, alespoň zatím. Důležité je v krásně nabíleném koncentráku hlavně přežít neustále přicházející rány, kterých není málo. A není přitom třeba dodávat, že Příběh služebnice, minimalistický, a přesto všeříkající, dokáže slabším povahám syrově načechrat nervy. Neoddiskutovatelná síla viděného ale jen prohlubuje značný divácký zážitek z postupně odhalovaných koutů Gileadu, kde se kromě zmaru může občas skrývat také naděje.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.