16.05.2017, 07:52

Český rozhlas nestáhne informace o korupci ve fotbale, odmítl výzvu státního zástupce

Český rozhlas se rozhodl, že nestáhne texty, které přinesly podrobnosti týkající se vyšetřování podezřelého rozdělování dotací pro fotbal.

Český rozhlas nestáhne informace o korupci ve fotbale, odmítl výzvu státního zástupce
Zdroj: Wikipedia

Český rozhlas obdržel včera v odpoledních hodinách výzvu z Vrchního státního zastupitelství v Praze požadující stažení informací, které se týkají vyšetřování údajných manipulací při rozdělování fotbalových dotací. Výzva, která rozhlasu přišla prostřednictvím datové schránky, požadovala stažení informací do dvou hodin od doručení pod hrozbu sankce 50 tisíc korun. Informoval o tom Český rozhlas na svém webu

Od čtvrtka minulého týdne redaktoři Českého rozhlasu zveřejňovali informace o dotační aféře, ve které je mimo jiné obviněn šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová. 

Státní zástupce Ondřej Trčka, který případ dozoruje, ve výzvě tvrdí, že veřejné publikování skutečností o případu může nepříznivě ovlivnit a mařit průběh vlastního přípravného řízení.  A dále pak uvádí: "Omezení základního práva jednotlivce na informace sleduje v přezkoumávané věci legitimní cíl, který s ohledem na účel a závažnost trestního řízení v spojitosti se zájmem společnosti na objasnění trestné činnosti a případném potrestání pachatelů převazuje nad právem na informace, tj. zveřejnění konkrétních skutečností, a dokonce i citací z dokumentů pořízených v neveřejném přípravném řízení."

Rozhlas se rozhodl výzvě nevyhovět. "Český rozhlas má právo a povinnost informovat svoje posluchače a v tomto právu můžeme být omezeni pouze zákonem. Žádný zákon neříká, že bychom neměli vysílat o něčem, o čem jsme se dozvěděli v souladu se zákonem. Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsme se o těchto informacích dozvěděli v rozporu se zákonem," uvedl Petr Šmelhaus, vedoucí právního oddělení Českého rozhlasu a dodal, že je Rozhlas připravený se proti případným sankcím bránit a dovést celu záležitost k soudu. 

Podobnou situaci řešili i v mediálním domě Economia, kde výzvu ke stažení článku obdrželi již v pátek - psali jsme zde. Vydavatelství v pondělí po přezkoumání oprávněnosti výzvy článek opět zpřístupnilo a rozhodlo se na postup státního zástupce podat stížnost. Argumentace obou médií je přitom stejná.  

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.