16.05.2017, 15:53

STEM/MARK: Lidé se nezajímají o vlastníky médií, jejich nezávislost ale požadují

Kdo je vlastníkem médií v Česku? Více než čtyři pětiny lidí netuší ani se o to nezajímají.

STEM/MARK: Lidé se nezajímají o vlastníky médií, jejich nezávislost ale požadují
Zdroj: Wikipedia

Zhruba stejný počet občanů ale považuje nezávislost médií za nezbytnou nutnost pro jejich fungování, současně však připouští to, že politici a strany si většinou umí najít cestu, jak je ovlivňovat bez ohledu na to, kdo je vlastní. Dvě třetiny lidí navíc přiznávají vlastníkům médií právo určovat jejich směr a orientaci. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK, která jeho výsledky dnes poskytla ČTK.

Ačkoli Češi vlastnictví médií příliš neřeší, jen čtvrtina z nich si myslí, že by bylo lepší, kdyby je měli v rukou místo tuzemských vlastníků cizinci. Podle dvou třetin dotázaných ale česká média nemají bez silných vlastníků šanci na dlouhou existenci.

Přitom právě tlak ze strany vlastníků se podle většiny negativně podepisuje na kvalitě a fungování médií. Obdobně špatný vliv na média přisuzuje veřejnost tlaku ze strany vedení redakcí nebo ze strany politických stran. Podle zhruba 80 procent má negativní dopad na kvalitu médií i nedostatek zkušených novinářů, jejich nízká odborná úroveň a nedostatek času na práci.

Čtyři pětiny dotázaných při výběru novin ale spíše kladou důraz na kvalitu poskytovaných informací než na to, kdo je psal. Podle 66 procent lidí ale není mezi jednotlivými deníky v Česku co do jejich zaměření a politické orientace velký rozdíl.

O tom, že se denní tisk v uplynulých letech z hlediska kvality obsahu a informací zlepšil, je přesvědčeno jen 40 procent lidí. Zbývajících 60 procent si myslí opak, zjistil STEM/MARK minulý týden v on-line průzkumu mezi 500 lidmi ve věku 15 až 59 let.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.