17.05.2017, 08:19

Politico: Kam chodí Trump na falešné zprávy a jak získává informace?

Kde a jak získává informace nejmocnější muž na světě.

Politico: Kam chodí Trump na falešné zprávy a jak získává informace?
Zdroj: Gage Skidmore

V pondělí publikoval korespondent z Bílého domu Shane Goldmacher píšící pro online magazín Politico článek detailně popisující zdroje, ze kterých prezident Trump získává své informace. Kromě toho, že sleduje kabelovou televizi a čte jen novinové titulky si americký prezident nejspíš vybírá jen ty informace, které se mu zrovna hodí.

Goldmacher píše například o tom, jak poradce národní bezpečnosti K.T. McFarland nedávno předal Trumpovi dva tiskové výstupy z obálek časopisu Time: První je nejspíš z roku 1970 a varuje ohledně blížící se doby ledové, druhý z roku 2008 o tom, že lidstvo spolehlivě přežije globální oteplování, tedy alespoň podle čtyř úředníků z Bílého domu, kteří této záležitosti rozumí.

Trump už si připravoval proslov na téma pokrytectví médií. Ale byl tu malý problém. Obálka z roku 1970 byla falešná součást internetového hoaxu, který už po světě běhá několik let. Personál to však naštěstí brzy pochopil a zastavil Trumpa dřív, než o tom stihl tweetovat nebo promluvit na veřejnosti.

Další falešná zpráva, která Trumpovi neušla byla práce Chucla Johnsona, pseudonovináře s obrovskou fanouškovskou základnou krajních pravičáků. Goldmacher píše, že článek na stránce GotNews.com, který obviňuje vrchní náčelnici štábu Bílého domu Katie Walshovou z úniku informací byl jeden z těch, který byl pro Trumpa vytištěn. Prezident se pak samozřejmě začal ptát na nepříjemné otázky a Welshová už v Bílém domě nepracuje.

Jedna z nejznepokojivějších Goldmacherových připomínek je, že na Trumpa údajně nedávno velmi zapůsobil editorial v New York Times:

Čtyři ekonomové, kteří Trumpovi radili v průběhu jeho prezidentské kampaně — Steve Forbes, Larry Kudlow, Arthur Laffer and Stephen Moore — napsali v editorialu New York Times že „nyní přišel čas urgentně uskutečnit daňovou reformu,“ někdo z Bílého domu tuto zprávu Trumpovi ukázal. Ten poté svolal personál a sdělil jim: „Pojďme to tak udělat.“

Editorial vyšel ve středu, ale už v pátek vysvětloval Trump přidruženým novinářům že „bych vám to neměl říkat, ale nejspíše budeme ve středu vyhlašovat daňovou reformu.“ Což vyděsilo hlavně jeho vlastní tým, který ještě neměl připravenou strategii. A co se nestalo, následující středu se Trumpův ekonomický tým podělil se světem o svůj nový daňový plán podle zmíněného editorialu.

Určitá třída zámožných a neinformovaných lidí bude považovat za pravdivé cokoli, co stojí černé na bílém, pokud to vyjde v Timesech na první straně. Není proto překvapivé že Forbes, Kudlow, Laffer a Moore (všichni zastánci Reaganovy ekonomiky) zasadili Trumpovi brouka do hlavy. Přece jen bývali jeho poradci.

Goldmacherův článek také dodatečně vysvětluje, že Trump se skutečně nesnaží stavět na pravdivých informacích a znalostech, koneckonců nemá rád informativní brožury a bude číst maximálně výtahy z novinových článků, které mu sestaví jeho personál pro komunikaci s médii – tedy možná – pokud budou obsahovat články, díky kterým se bude cítit lépe.

Bílý dům a dřívější personál prezidentské kampaně totiž pro Trumpa sestavil jídelníček výhradně z pravidelných dávek pochval a pozitivních zpráv, které mu zlepšují náladu. Stejnou strategii použili prý i při kampani, aby ho odradili od zuřivého tweetování.

Všeobecná domluva Trumpových poradců zní: Nejlepší způsob jak soustředit prezidentovu pozornost na jakoukoli událost je mluvit s ním o ní osobně. A to i když je řeč o článku, který už si jednou údajně četl. To je ale značně rizikové, protože Trumpova frustrace ze špatných zpráv se často odrazí právě o hlavu poslíčka, který je přinesl.

Když se začne Trump vztekat nad nějakou zprávou, jeho poradci si často hrají na kočku a na myš ve snaze přijít na to, kdo mu tuto zprávu předal, protože sám si internet prohlíží jen velice sporadicky. Někteří lidé, hned poté co na ně Trump zrovna řval do telefonu, odchází za osobní sekretářkou Madeleine Westerhoutovou vyzvídat, kdo prezidenta zrovna navštívil v oválné pracovně a mohl ho tedy rozladit.

Náčelník štábu Reince Priebus a štábní tajemník Rob Porter údajně již několikrát zavedli opatření pro správu obsahu, který se ke Trumpovi může dostat. Nicméně Trumpovi poradci nepromarní žádnou příležitost pošeptat prezidentovi do ouška a předat mu případné podklady, jelikož už ví jak snadno lze Trumpa ovlivnit.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.