05.06.2017, 10:51

Theresa May vyzývá v reakci na teroristické útoky k větší regulaci internetu

Extrémisté musí být podle britské premiérky zbaveni svých bezpečných online skrýší. 

Theresa May vyzývá v reakci na teroristické útoky k větší regulaci internetu
Zdroj: Flickr

V reakci na poslední teroristický útoku v Londýně vyzvala britská premiérka Theresa May k větší regulaci extrémistických projevů na internetu. Právě online prostor bývá totiž často místem, kde se budoucí radikálové formují. Podle premiérky nastal čas na vytvoření nových mezinárodních dohod, které by internet ve snaze zamezit extrémistickým projevům, více regulovaly. May má také za to, že technologické společnosti, které mají na svět internetu zásadní vliv, by pro vyřešení problému mohly udělat více.  

"Nemůžeme této ideologii dovolit, aby měla bezpečné místo, kde se může rozrůstat - přesně toto totiž internet a velké internetové služby poskytují,uvedla Theresa May v neděli ráno před svým sídlem. Poslední tři útoky na britské půdě nespáchali podle dostupných informací teroristické z jedné buňky, nýbrž islamisté, mezi kterými neexistuje jasná vazba. Právě online prostor, je pak místem, kde si tito lidé mohou vyměňovat zkušenosti nebo se dokonce inspirovat. Konzervativní politička ve svém manifestu uvedla, že poskytovatelé internetu by se na protiteroristických operacích měli přímo podílet. Vedle toho vyzvala také k zamezení přístupu k pornografii.  

Výzva k vetší regulaci internetu přichází rok poté, kdy v Británii začal platit zákon, který dává tajným službám v online prostoru více pravomocí. Poskytovatelé internetu musí nově rok archivovat každou webovou stránku, kterou uživatel navštíví. Bezpečnostní složky mají také snazší přístup k soukromým konverzacím a policie si může prohlédnout internetovou historii, aniž by potřebovala povolení od soudu.  

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.