14.06.2017, 11:32

Turecká vláda podle francouzského novináře spustila hon na média

Turecká vláda spustila "opravdový hon na média", prohlásil dnes francouzský novinář a fotograf Mathias Depardon, kterého Ankara v pátek vyhostila ze země po měsíčním věznění.

Turecká vláda podle francouzského novináře spustila hon na média
Zdroj: Wikipedia

Svobodně vykonávat novinářskou profesi se v Turecku "stalo krajně složité, ne-li nemožné", prohlásil Depardon v rozhlasovém rozhovoru. "Tlaky jsou obrovské, finanční i jiné," dodal.

Depardona, který v Turecku žil pět let, zatkla policie 8. května ve městě Hasankeyf v jihovýchodní provincii Batman, kde pracoval na reportáži pro časopis National Geographic. Následně byl zadržován ve městě Gaziantep u syrských hranic, navzdory rozhodnutí o vyhoštění, jež bylo vydáno 11. května.

Po návratu do Francie uvedl, že byl obviněn z "teroristické propagandy a z pomoci a podpory teroristických skupin", tedy Strany kurdských pracujících (PKK), což byl následek předchozích fotografových snímků.

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron 3. června požádal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby učinil vše, co je v jeho silách, pro co nejrychlejší návrat Depardona do Francie.

Depardon uvedl, že podmínky jeho zadržování byly "poměrně dobré", ale snášet izolaci bylo psychicky dost náročné.

"Věděl jsem, že se z toho dostanu. Byla to otázka času," poznamenal. "Začal jsem ale hladovku, abych zkusil osvobození urychlit. Držel jsem ji šest dnů. Byl to týden, kdy jsem se cítil duševně velice v pohodě. Měl jsem pocit, že bojuji, že jsem něco spustil, skoro zahájil jednání, potupil turecké úřady a vyslal signál nejvyšší nouze do Francie," dodal.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.