15.06.2017, 10:41

Před 100 lety se narodila Katharine Grahamová - zakladatelka vydavatelské společnosti Washington Post

Před 100 lety, 16. června 1917, se narodila americká novinářka Katharine Grahamová, zakladatelka a prezidentka vydavatelské společnosti Washington Post.

Před 100 lety se narodila Katharine Grahamová - zakladatelka vydavatelské společnosti Washington Post
Zdroj: ČTK/AP/DAVID PICKOFF

Tento list koupil její otec Eugene Meyer ve 30. letech při výprodeji bankrotujících podniků v době velké hospodářské krize. Vedení rodinného podniku se ujala v roce 1963 po smrti svého manžela a během tří desetiletí z něj vybudovala mocné vydavatelské impérium, které vlastnilo řadu novin a časopisů včetně týdeníku Newsweek a několik televizních stanic.

Stejně jako její otec zastávala názor, že posláním novin je sloužit veřejnosti a pravdivě ji informovat, a nebála se riskovat. V roce 1971 například rozhodla, že Washington Post zveřejní tajné dokumenty Pentagonu dokládající podíl USA na válce ve Vietnamu, o rok později začal její list rozkrývat aféru Watergate, která stála v roce 1974 prezidenta Nixona úřad. Ona sama však považovala za svůj největší výkon novinářskou Pulitzerovu cenu, kterou obdržela v roce 1998 za autobiografii Personal History.

Jedna z nejmocnějších amerických žen 20. století zemřela 17. července 2001 na následky těžkého úrazu hlavy, který utrpěla tři dny předtím při pádu na betonový chodník během své návštěvy v Idahu.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.