19.06.2017, 08:51

Český rozhlas změní skoro po dvaceti letech časové znamení: pípání nahradí kapka vody

V pondělí 19. června uslyší posluchači Českého rozhlasu nové časové znamení. Tradiční přerušovaný tón o frekvenci 1 kHz na jeden den nahradí zvuky kapající vody. Tato změna má upozornit na začínající projekt Týden vody, který posluchačům ve dnech od 19. do 25. června nabídne nová fakta o konci vodního blahobytu v Česku.

Český rozhlas změní skoro po dvaceti letech časové znamení: pípání nahradí kapka vody
Zdroj: Český rozhlas - Švihov na Želivce

Posluchači Českého rozhlasu uslyší v rámci Týdne vody informace o tom, jaké škody už nyní sucho působí některým zemědělcům, lesníkům i domácnostem. Posluchači se dozví i o virtuální vodě, jež se ukrývá za většinou věcí, které denně používáme. „Je dobře, že Český rozhlas otevírá toto téma a přinese nové a často i překvapivé pohledy na zdánlivě obyčejnou pitnou vodu. Většina z nás ji považuje za samozřejmou a tak k ní i přistupujeme. Nedostatek pitné vody se však řadí mezi celosvětová rizika,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Na webu iROZHLAS.cz najdou posluchači kalkulačku, která jim spočítá množství peněz, jež by ušetřili, pokud by dokázali zachytit všechnu dešťovou vodu ze své střechy a použili ji například na splachování. U středně velkého domu je to okolo 4000 korun ročně, ale záleží na ceně vody v dané lokalitě.

Týden vody vyvrcholí v neděli 25. června mimořádnou akcí na přehradě Švihov na Želivce. Na jediný den Povodí Vltavy zpřístupní uzavřená ochranná pásma vodního zdroje, z nějž čerpá vodu Praha a další oblasti – celkem 1,5 milionu lidí.

Veřejnost se tak dostane nejen na hráz nádrže, která je největší nádrží na pitnou vodu ve střední Evropě, ale také na unikátní dálniční mosty bez konce – ty trčí nad vodní hladinou nádrže a nikam nevedou.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.