23.08.2017, 08:43

e-Sportům v Česku chybí peníze, zájem inzerentů ale roste, říká moderátor Primy COOL Zdeněk Princ

Obliba e-Sportů je na vzestupu, kdo jsou jejich diváci, jak jsme na tom v porovnání se světem a o tom jaká je v Česku čeká budoucnost, jsme se bavili se moderátorem, komentátorem a recenzentem počítačových her Zdeněkem Princem z Primy COOL.

e-Sportům v Česku chybí peníze, zájem inzerentů ale roste, říká moderátor Primy COOL Zdeněk Princ
Zdroj: TV Prima

Kdo nejvíce sleduje e-Sporty?

Samozřejmě převládají kluci, ale určitě to není tak, že by e-Sporty nesledovaly také holky. Myslím, že v tuto chvíli je ještě mnohem důležitější rozdělit to na náhodné diváky a na diváky, kteří sledují e-Sporty záměrně. A v tomto obecném hledisku jsou to ve většině případů lidé, kteří si cíleně za tím přenosem nebo pořadem jdou. Skladba diváků také do velké míry odráží i rozvrstvení hráčů v ČR. Samozřejmě cílová skupina do 35 let je zastoupena zdaleka nejvíce. V bližším rozčlenění na konkrétnější skupiny vládnou děti do 15 let.

Takže se lidé rádi dívají na hry, co sami hrají?

Je to dané hlavně povahou her samotných. Často se to přirovnává ke sportovnímu přenosu, ostatně, říká se tomu „e-Sport“, takže se to dá takhle chápat. Bez ohledu na to, jestli je to sport, nebo ne. Ale pravidla her nejsou tak jednoduchá a zřejmá, jako jsou pravidla fotbalu, biatlonu atd., takže člověk musí věnovat určitý čas tomu, aby je pochopil a aby to pro něj bylo srozumitelné i z pohledu diváka. V tomto je to poněkud limitující a spíše za tím jdou lidé, co tu hru alespoň znají. Aby se k tomu nachomýtl náhodně někdo z rodiny, se spíše nestává.

Tohle je tedy ten největší rozdíl, který vidíte mezi tradičními sporty a e-Sporty?

Co se týče komentování, není to zas tak rozdílné od komentování hokeje, fotbalu apod., protože komentátoři vidí tu hru, znají hráče, jejich historii, statistiky, taktiky týmů a děje se kolem nich spousta věcí – ať už jde o dění na sociálních sítích nebo o jejich osobní záležitosti. Tohle všechno se dá do komentáře zahrnout stejně jako u fotbalu nebo u hokeje, takže v tomto ohledu je to úplně stejné.

Jak moc musíte mít hru „nahranou“, abyste ji mohl komentovat? Jak je náročné sledovat přenos Counter Striku?

Já bych řekl, že hodně. Myslím si, že zejména Counter Strike je na sledování jeden z těch nejjednodušších, a to i tak je pohledem nezaujatého diváka poměrně složitý. Určitě potřebujete praxi a hru musíte znát malinko jinak, než ji znají hráči.

Nemusíte být nejlepší na světě, co se týče vlastního hraní. Ale zase musíte znát spoustu věcí, jako třeba to, jak konkrétní tým zahraje na konkrétní mapě nějaké kolo, jakou paletu taktik mají hráči k dispozici a jaké jsou zrovna výhodné. Takže člověk musí znát mapy, hráče, to, jak hráči hrají, a potom je to už jen o postřehu, praxi, sledování a porovnávání. Je to, jako byste komentovala fotbal a věděla, že Messi nabíhá z pravé strany a bude střílet na vzdálenou tyč – tak prostě vidíte, že hráč ABC z týmu DEF zahraje tohle a tohle.

Komentoval jste někdy nějaké tradiční sporty?

Já se ke  komentování tradičních sportů nikdy nedostal, takže v tomto ohledu nemám vůbec žádnou zkušenost. Občas na nějakých akcích, co pořádáme, komentuji sice hru, ale fotbal, což je bližší, a hodně to připomíná normální komentování. Tradiční sporty jsou o dost pomalejší, to je obrovský rozdíl, a zároveň jsou tak chytře vymyšlené, že je člověk pochopí během chvilky, i když je vidí poprvé. A to se bohužel u her, jako je Counter Strike, League of Legends a dalších e-sportových titulů nedá. Což je podle mě jedna z největších překážek, kvůli kterým nemají e-Sporty tak masovou popularitu jako ty tradiční.

Na jaké úrovni jsou čeští hráči v porovnání s evropskou, potažmo světovou špičkou?

Pokud bychom se bavili o tom, že světová úroveň je první liga, tak je tady jeden tým, který hraje druhou ligu, co se týče Counter Striku, zbytek nějakou „dvaapůltou až třetí“, rozhodně nepatříme ke špičce. A ani náš profesionální tým nemá šanci rovnat se s ostatními, možná někdy do budoucna, ale v tuhle chvíli ne. Týká se to bohužel i ostatních her, právě jako je League of Legends, což je jedna z nejhranějších her, týká se to i kartiček Hearthstone a dalších titulů. Takže opravdu je to zatím ještě hodně daleko.

Čím to je?

Myslím, že financemi a obecně přístupem k počítačům dlouhodobě. Když si vezmeme třeba Švédsko, je to země, která je menší než my, má méně obyvatel, ale k počítačům se dostali rychleji a jsou v tomto ohledu progresivnější. Obecně má celá Skandinávie ve špičce mnoho týmů ve spoustě her na nejlepší možné úrovni. Těžko říct, jestli je to o přístupu k technologiím nebo o nějakém nastavení společnosti, která dětem beztrestně dovoluje hrát hry, aniž by musely cokoli komukoli vysvětlovat.

Jak osobně vidíte budoucnost e-Sportů a kam myslíte, že to bude dál pokračovat?

Popularita, ať už divácká nebo ze strany inzerentů, neustále roste, takže v tomto ohledu se předpokládá, že bude růst jako celek. Co se týče světové scény, bude záležet na tom, do jaké míry se udrží aktuální tituly, které se hrají, a co se v budoucnu objeví nového. U nás v Česku je to zejména o penězích, takže pokud to bude lákat více inzertních partnerů, budoucnost to určitě má. V současnosti i u nás zájem inzerentů stoupá. Zajímají se subjekty z nejrůznějších sfér, jednou je to automobilka Opel, jednou fastfoodový řetězec KFC...

Proč to dělají?

Chtějí být vidět. Ví, že v tom je potenciál, takže se s tím najednou spojují značky a subjekty, o kterých bych předtím vůbec neuvažoval. Je tedy dobře, že tým Extatus se stal profesionálním, že vytyčili a ukázali nějakou cestu, kterou to půjde, a možná na to navážou i týmy v jiných hrách, jako je třeba League of Legends.

Co jsou kromě Counter Striku Vaše oblíbené hry?

No, já zjistil, že hraju úplně všechno. Nemám žánr, který bych neměl rád nebo kterému bych se vyhýbal, ale problém je v tom, že na to nemám skoro čas. Je to paradoxní v tom, že se recenzováním a psaním o hrách živím cca 10 let, a zjistil jsem, že hraní pro zábavu skoro zmizelo. Takže teď, když hraju, je to nějaká věc na recenzi. Na druhou stranu, hry nikdy nebyly střed mého vesmíru. Rád jezdím do přírody, vařím, čtu atd., takže pro mě to vždycky byla obživa, věc, která mě baví, ale ne záležitost, ke které bych se upínal, když vstávám, a přemýšlel nad tím, jak budu hrát, a večer s tím zase usínal. Velice rád odjíždím na chalupu i mimo počítač a tak.

A co chystáte za novinky v rámci e-Sportů?

Po zkoušení v minulém roce, co se přenosů týče, jsme si vymysleli e-sportový magazín, kde budeme shrnovat, co se událo ve světě e-Sportů, výsledky ze světa, z Česka a tematické činnosti, jako jsou rozhovory a reportáže z akcí. Pořad bude distribuovaný online na iPrima.cz a YouTube, ve spolupráci s ESL probíhá a momentálně běží také druhá sezóna ROG COOL Ligy v Counter Strike: Global Offensive a League of Legends. Ta vyvrcholí velkým finále na Vodafone YOU FESTu na konci září. Také chystáme spolupráci s velkou světovou organizací ESL, která zaštiťuje spoustu programů, to bude někdy na konci roku. Je toho pořád hodně.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.