22.10.2015, 06:51

Vydavatel Týdne prohrál soud s bývalým redaktorem, který upozornil na cenzuru

Vydavatel Týdne prohrál soud s bývalým redaktorem, který upozornil na cenzuru

„Cenzura je podle Listiny základních práv a svobod nepřípustná a toto právo je třeba nadřadit i zájmu vydavatele média,“ takto by se dalo zjednodušeně shrnout včerejší rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze v kauze Jiří Pánek vs. Empresa Media.

Případ, ve kterém dnes soud vynesl pravomocný rozsudek ve prospěch bývalého editora zpráv na televizi Barrandov Jiřího Pánka, začal 23. září loňského roku. Všichni editoři tehdy dostali od nadřízeného e-mail s příkazem, ať  posílají dvakrát denně přehled všech plánovaných reportáží majiteli společnosti Jaromíru Soukupovi a generální ředitelce TV Barrandov Marcele Hrdé. Pánek, dnes videoeditor na webu iDNES.cz, v tom už tehdy viděl problém.
"Pan Soukup je podle mě v silném střetu zájmů. Jeho reklamní skupina Medea Group mu vydělává miliony. Za klienty má stovky firem, které chtějí, aby se o nich mluvilo jen v dobrém, a když mají průšvih, aby se o tom nemluvilo vůbec. Například v celoplošně vysílaném zpravodajství televize Barrandov, která patří taky Soukupovi," řekl dnes u soudu Pánek.

Svému vydavateli proto loni v září poslal nezvykle ostrý e-mail: „Dobrý den, pane Soukupe, rád bych Vám připomněl Váš výrok z 31. října 2013: ,Řízení mediálního podniku je poměrně složité. Každý, kdo v něm pracuje, o obsah ztrácí zájem, protože jsou mnohem důležitější věci na práci. Opravdu nevím, co bude na Barrandově večer ve zprávách. Zprávy hodnotím podle výsledků sledovanosti, nikoliv podle jejich obsahu.'...“(Šlo o citát zveřejněný na webu o médiích, reklamě a marketingu Mediaguru.cz) „... Pokud chce vedení společnosti nějakým způsobem zasahovat do obsahu zpravodajství (což by bylo v rozporu s Vaším dřívějším vyjádřením), cenzurovat to, které reportáže se budou vysílat a které ne, a protlačovat do zpráv PR (což už se děje a je to mimochodem v rozporu se zákonem), pak se na takovém zpravodajství (které vyrábíme podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí) odmítám dál podílet a jsem připraven dát výpověď.“ 

 

Jiří Pánek ještě jako redaktor TV Barrandov


Zhruba dvě hodiny po odeslání e-mailu přišel za Pánkem Daniel Köppl, generální ředitel vydavatelství Empresa Media, a odvedl ho na personální oddělení. Tam editorovi nabídli ukončení pracovního poměru dohodou. Pánek to odmítl a výpověď dal sám.

Když pak o nových poměrech na TV Barrandov veřejně promluvil, dostal od vydavatele výpověď na hodinu. Vyhozený editor se ale rozhodl bránit a podal žalobu. Obvodní soud pro Prahu 4 ji v květnu zamítl.
"Soud připouští, že objektivní a nestranné zpravodajství může být a je za určitých okolností významným společenským zájmem. Lze si však jen stěží představit, že v období globalizace, existence internetu a desítek zpravodajských zdrojů, by cenzura a zasahování do skladby reportáží na soukromém televizním kanálu, jehož sledovanost je ve srovnání s jinými českými televizními zpravodajskými programy poněkud zanedbatelná, byly způsobilé takový významný společenský zájem jakkoliv ohrozit," napsala do odůvodnění rozsudku soudkyně Hana Macourková. 
Pánek nesouhlasil. "Takový názor je nepřijatelný. I novinář, který pracuje v méně významném médiu, by se měl chovat zodpovědně a bránit svou práci před cenzurou vydavatele," uvedl a podal odvolání. Městský soud v Praze mu teď dal za pravdu. Okamžité zrušení pracovního poměru neplatí. Platná zůstala výpověď, kterou dal Pánek na protest sám. Empresa Media mu musí doplatit peníze za zbývající část dvouměsíční výpovědní doby a také uhradit náklady na soud. 
„Rozsudek ještě nemáme v písemné podobě, takže nevím oč se jedná. Až ho mít budeme, vyjádříme se,“ odmítla na dotaz MediaHub.cz výsledek soudu jakkoliv komentovat Barbora Šenfeldová, PR manažerka TV Barrandov, kde dřív Pánek působil. 
Novinář je s výsledkem spokojený. "U soudu jsem se zastupoval sám, bál jsem se, že prosoudím poslední kalhoty. Rozhodnutí soudu mě těší. Tomu, že bych nakonec mohl spor s mediálním magnátem vyhrát, jsem už moc nevěřil," uzavřel Pánek.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.