25.01.2016, 07:28

Ivan Bartoš: Za sledujemefilmy.cz a sledujuserialy.cz by nám filmaři měli poděkovat

Odkaz není zločin, brání se Bartoš žalobě ČPÚ a vítá hraniční spor mimo jiné i jako příležitost Pirátů ke zviditelnění ve volebních letech.

Ivan Bartoš: Za sledujemefilmy.cz a sledujuserialy.cz by nám filmaři měli poděkovat

Exkluzívní rozhovor Mediahubu s Ivanem Bartošem z Pirátské strany. Téma je jasné: zahájení trestního stíhání Pirátské strany. České protipirátské unii se totiž nelíbí provozování výše zmíněných serverů.

 

Čekali jste, že k trestnímu stíhání dojde?

Samozřejmě. Bylo to otázkou času a k výslechu na polici jsme byli poprvé zváni již někdy před rokem a půl.  Je nutné tuhle celou kauzu chápat jako souboj moderních a zpátečnických způsobů výkladu světa a digitální reality. Trestní stíhání je důkazem, že staré struktury se zuby nehty drží svých zavedených finančních modelů, které ovšem nemají s realitou zas tak moc společného. Uvedu příklad: loni přišlo do kin 13 milionů diváků, to je nejvíc za posledních 5 let. Loni také kina vydělala přes 1,6 miliardy korun. Pokud tohle je důsledek pirátství – a já věřím, že je, protože učíme lidi „konzumovat“ audiovizuální díla – pak by nám měli filmaři spíš poděkovat, a ne nás žalovat.

 

 

Dlouhou dobu vás Česká protipirátská unie nechávala na pokoji. Proč až nyní? Myslíte, že čekali, až budou mít v rukou opravdu hmatatelné důkazy?

Odpověď na tuto otázku zná jen Bůh a Markéta Prchalová (šéfka České protipirátské unie). Vykonstruovaná výzva nám od nich přišla hned zpočátku kampaně. Požádal jsem tenkrát aby ČPU doložila Pirátům dokumenty, které je opravňují v zastupování distributorských firem, jinak se s ní nebudeme dále bavit. Podotýkám že korektně a velmi věcně. Nic se nestalo. Následně nás paní Prchalová udala na policii a ta prováděla vyšetřování. To je nyní uzavřeno a věc byla předána státnímu zástupci aby vypracoval obžalobu. My obdrželi Usnesení o zahájení trestního stíhání právnické osoby. Podle mě si prostě jednou řekli, že je potřeba se do těch Pirátů trochu opřít – členy ČPU jsou filmové a distribuční společnosti, je to tedy logické, že se takto chovají. Čeští filmoví tvůrci žijí uzavřeni v bublině své důležitosti, a neuvědomují si často, že vývoj je už opravdu někde jinde (výjimkám samozřejmě všechna čest).  Organizace tohoto typu (IFPI, BSA, ČPÚ) musí vykazovat činnost. Ostatně za to je jejich chlebodárci platí. Proto dělají nesmyslné kampaně a párkrát do roka jim předvedou ukázkový případ, který logicky funguje jako strašák pro BFU (běžné facebookové uživatele) a širokou internetovou veřejnost.  Jen proti nim teď nestojí osamělý pirát, ale politická strana. A to je sakra rozdíl.

 

Co říkáte na vyčíslení škody? Podle žaloby byste měli zaplatit několik milionů korun.

Způsob vyčíslení škody, který autorskoprávní organizace v podobných případech používají, je naprosto mimo. Ve zkratce: počet lidí, který daný soubor zhlédnul, vynásobí nějakým koeficientem. Jeho hodnota je mi neznámá – jestli je to průměrná cena lístku do kina nebo část ceny předplatného v případě seriálu, to nevím. Nikde ale neexistuje důkaz o tom, že by všichni, kteří daný film zhlédli online, za něj byli ochotni zaplatit. Nehledě na to, že už základní premisa potenciální žaloby je podle nás špatně. Jsme žalováni za to, že jsme provozovali servery sledujuserialy.cz a sledujemefilmy.cz, a na těch serverech nikdy žádné soubory s autorskoprávně chráněnými díly nebyly. Jen odkazy – a odkaz není zločin.

 

 

Argumentace proti vám vypadá uceleně. Jak vidíte své šance?

Nebudu se tady ani naparovat, ani nebudu strkat hlavu do písku. Můžu říct pouze jedno: pokud nás opravdu obžalují,  a my k usnesení okamžitě podáváme odpor, bude se celý proces opravdu hodně, hodně dlouho táhnout. Tentokrát si prostě ČPU vybrala trošku obtížnější cíl, a my jsme za to rádi – konečně je to trošku něco jiného, než zbabělé cílení jednotlivců, kteří se často ani neumí bránit, jen se chovají tak, jak jim jejich digitální přirozenost velí. Je třeba si uvědomit, že jejich politika strachu a účelový výklad autorského práva, který v našem případě popírá samotnou podstatu internetu tj. odkazování z jedné stránky na stránku druhou, se v případě naší výhry otřese v základech. Role Pirátů je v tomto sporu naprosto zásadní. Hájíme zájmy všech lidí, i těch které online sledování videí třeba vůbec nezajímá.

 

Nedávno proběhl médii klip, kdy se mladý muž přiznal k pirátství, omluvil se za něj a organizace BSA mu za  to část dluhu odpustila. Neuvažujete také o nějaké dohodě s Protipirátskou unií?

To naprosto nepřipadá v úvahu. Svobodný internet je naší základní programovou premisou, a na tenhle „proces“ nahlížíme jako na konflikt základních idejí.

 

Jak budete na danou žalobu reagovat?

Budeme se bránit, jak nejlépe to půjde. Využijeme všech opravných prostředků, které nám právo poskytuje. Celou kauzu budeme všemi dostupnými způsoby medializovat, díky síti Pirate Parties International a kontaktům v mezinárodních médiích i mimo Českou republiku. A vzhledem k tomu, že v nejbližších dvou letech nás čekají vícekrát volby, přemýšlím o tom, že Markétě Prchalové zašlu poděkování!

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.