18.01.2017, 08:06

Recenze Specialisté: Za tenhle seriál by scenáristy měla sebrat policie

Recenze Specialisté: Za tenhle seriál by scenáristy měla sebrat policie

Televize Nova se rozhodla po delší době vstoupit do nebezpečných vod vlastní kriminální tvorby seriálem Specialisté. Bohužel zapomněla scénáristovi, režisérům a hercům říct, že se nejedná o parodii, ani nepůjde o zábavnou scénku do silvestrovské estrády.

Abych čtenáře příliš nezdržoval - v první epizodě (Útěk podle jízdního řádu) se nepovedlo prakticky nic (pozor další text obsahuje spoilery, ale věřte mi, o nic nepřijdete). Pat a Mat (tedy dvojice lupičů) se rozhodla vykrást klenotnictví (v okolí Staroměstského náměstí) a díky nešťastné náhodě přitom postřelili syna majitele (no nešťastná náhoda - jeden z lupičů řekl majiteli, aby šel vybrat kasu, když to šel majitel udělat, tak na něj ten samý začal křičet, aby to nedělal). Při útěku k autu si všimli, že zrovna jako na potvoru jsou u jejich vozu strážníci (náhoda číslo dvě), a tak se rozhodli pro pěší ústup.

Po chvíli zběsilého běhu se ocitli v blízkosti restaurace Zvonařka (to, že je to v jiné části Prahy a celou cestu by běželi do kopce, a že ke Zvonařce doběhli z opačného směru, se asi může stát, zvláště, když je pan scénárista spíše zvyklý na německé metropole), kde se rozhodli nastoupit do tramvaje (geniální nápad). Souběžně s tímto dobrodružstvím se policejní major v podání Davida Prachaře nechá kolegou vyhodit na zastávce tramvaje (bratří Synků) a nastoupí do tramvaje (v jednom záběru číslo 11, posléze v tramvaji číslo 18). A hádejte, kdo už v té tramvaji jede, ano správně - Pat a Mat (náhoda číslo tři). Náhoda číslo čtyři už je jen takovou třešinkou - jeden z lupičů je kamarád pana majora…

 

Specialisté (Foto: TV Nova)

 

Scenáristických bot se v seriálu vyskytne ještě mnoho (couvající versus vpřed jedoucí tramvaj, neustále kroužení tramvaje kolem jednoho bloku - sakra, Prahu zná více jak dva miliony lidí, co si to nejdříve nakreslit, než se to napíše?), je vidět, že dramaturg je v televizní tvorbě vysloveně sprosté slovo. Bohužel pitomý scénář nedokáže zachránit ani jinak velmi dobrý režisér Peter Bebjak (kde nic není, ani režisér případů 1. oddělení, nic nenatočí). Uvěřitelnost hereckých výkonů je také diskutabilní, namísto tří mladých kriminalistů jsem viděl tři trdla, co se buď neustále tváří, jako kdyby jim ulétly včely, nebo si hrají na kovboje a ve dvou zneškodní dva ozbrojené lupiče v tramvaji plné lidí (prázdný autobus sehnali za 15 minut bez problémů, DPP je očividně rychlejší než URNA).

Samozřejmě nemůže chybět sonda do soukromého života policistů, která je ale tak ohraná a stále se opakující (rozvedený policista s děckem, mrtvá manželka, dospěla dcera majora, atd. atd.), že ho každý jen trošku zběhlý divák detektivek vypustí během první repliky.

Nova by měla zůstat u toho, co jí jde, a zbytečně neutrácet peníze akcionářů a neztrapňovat autory, kteří si myslí, že umí psát scénáře. Specialisté jsou ztráta času diváka a výsměch všem policejním útvarům.

 

Specialisté (TV seriál)

Krimi / Thriller

Česko, 2017, 8x45 min

Režie:

Peter Bebjak, Peter Magát, Lukáš Hanulák, Dan Wlodarczyk

Scénář:

Marek Helsner

Kamera:

Martin Žiaran

Hrají:

David Prachař, Zuzana Kajnarová, Jakub Štáfek, Marek Adamczyk, Jan Vlasák, Leoš Noha, Lenka Termerová, Veronika Kubařová, Milan Mikulčík, Tomáš Dastlík, Jiří Maria Sieber

Aktuální hodnocení na ČSFD zde. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.