27.04.2016, 15:57

Pražský deník se prodává z pytlů: Noviny lze snadno získat bez placení. V Rakousku to tak dělají dvě třetiny čtenářů (video)

Pražský deník se prodává z pytlů: Noviny lze snadno získat bez placení. V Rakousku to tak dělají dvě třetiny čtenářů (video)

Vydavatelství Vltava-Labe-Press v pondělí v Praze spustilo nový způsob prodeje relaunchovaného Pražského deníku. Prodává se z tisícovky plastových pytlů rozmístěných po celém hlavním městě. Kvůli nové distribuci se zvýšil i celkový náklad metropolitních novin a to na sedmdesát tisíc výtisků

Podle informací webu MediaHub.cz se nyní VLP snaží o to, aby se prodeje prostřednictvím této nové metody nějakým způsobem započítávaly do oficiálních čísel ABC ČR - Kanceláře ověřování nákladu tisku. V takovém případě by to totiž mohlo posunout celková čísla Deníku do nečekaných výšin. Oficiálně se k tomu VLP nechce prozatím vyjadřovat, a to ani na přímý dotaz MediaHub.cz: "Informace poskytneme začátkem příštího týdne," uvedla mluvčí VLP Lenka Brandtová. 

Opatrnost, v odpovědi na poměrně zásadní otázky jako je zařazení nového distribučního kanálu do oficiálních statistik prodejů deníků, je na místě. Prodej z plastových pytlů totiž ve státech, kde je provozován, vyvolává poměrně zásadní otazníky o skutečné výši prezentovaných prodejů. Podle závěrů analýzy "Honesty on the Streets: A Field Study on Newspaper Purchasing" od Geralda J. Prucknera a Ruperta Sausgrubera totiž v Rakousku, kde je tento prodej obvyklý, za noviny platí zhruba jedna třetina těch, kdo si noviny z plastového pytle vezmou. A to ještě navíc často neplatí plnou částku, kterou vydavatel požaduje. Stejně jako u pytlů v Praze totiž není nijak kontrolováno, že lidé za noviny skutečně zaplatí a kolik kusů si nakonec odnesou. Vše záleží jen na jejich vlastní poctivosti. 

A co se výsledných čísel takovýchto "prodejů" týče, neexistuje objektivní nástroj, jak prokázat, kolik novin bylo skutečně prostřednictvím plastových pytlů prodáno či prostě ukradeno a kolik nakonec odvezeno třeba do sběru. 

 

A jak distribuční pytle fungují?

 

 

U novin, které se takto distribuují, se prostě počítá s tím, že tržby z prodejů jsou velmi nízké, nepokryjí náklady na noviny, natož, aby vytvářely zisk. Vydavatelé také mají navíc vysoké náklady na instalaci pytlů, doplňování novin a výběr kasiček. Počítá se s tím, že se vše zaplatí ze zvýšeného objemu reklamy. V podstatě tak jde o noviny "rozdávané zdarma", za které platí jenom dobrovolníci. 

Co tedy může VLP od svého nového způsobu prodeje očekávat? Podle rakouského výzkumu bude pro VLP ideální, když se bude soustředit na ženské čtenářky. Ženy totiž platí za noviny z pytlů častěji než muži. Více platí lidé, kteří mají vyšší sebeúctu - a ti, kteří mají větší důvěru v právní systém. A ještě jedna rada rakouských výzkumníků: "Chcete-li, aby lidé za noviny více platili, napište na své pytle, že děkujete za poctivost všem, kteří se rozhodli za noviny zaplatit."

Ono jich totiž v Praze bude mnohem méně než na rakouském venkově. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.